حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۳ خرداد ۱۸, یکشنبه

وزیر ارشاد: زوال کلنل مجوز انتشار نگرفته‌ است

علی جنتی، وزیر ارشاد ایران، می‌گوید "زوال کلنل" نوشته محمود دولت آبادی و همچنین کتاب‌های صادق هدایت مجوز انتشار نگرفته‌اند و نوشته برخی نشریات در این باره صحت ندارد.علی جنتی، وزیر ارشاد ایران، می‌گوید "زوال کلنل" نوشته محمود دولت آبادی و همچنین کتاب‌های صادق هدایت مجوز انتشار نگرفته‌اند و نوشته برخی نشریات در این باره صحت ندارد.
آقای جنتی همچنین درباره توقیف نمایش "تانگوی تخم‌مرغ داغ" به کارگردانی هادی مرزبان گفت این نمایش را قوه قضاییه توقیف کرده است: "برخی در قوه قضاییه اعتقاد دارند می‌توانند در هر جایی هر تصمیمی را به طور قانونی بگیرند؛ بیایند و توقیف کنند و این موضوع را از جمله اختیارات خود می‌دانند."
"البته این نمایش دارای اشکالاتی بود که باید رفع می‌شد و ما نیز تذکرات لازم را داده بودیم اما به یکباره نمایش توقیف شد."
"تانگوی تخم مرغ داغ" پس از گذشت حدود یک ماه و نیم اجرا در تالار وحدت تهران از روز جمعه ۱۶ خرداد ماه توقیف شد.
رضا دادویی، رئیس شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی در این باره گفته بود "در حال تلاش و رایزنی هستیم تا مشکل حل شود."
هادی مرزبان کارگردان و علی نصیریان بازیگر نمایش بدون حضور مسئولان مرکز هنرهای نمایشی که به نمایش مجوز دادند، امروز در دادسرای "فرهنگ و رسانه" حاضر شدند اما هنوز هیچ تصمیمی برای لغو توقیف اجرای این نمایش گرفته نشده است.

زوال کلنل

زوال کلنل داستان زندگی یک افسر ارتش شاهنشاهی است که زنش را به دلیل روابط نامشروع می‌کشد و به زندان می‌افتد و در زندان با پسرش که یک دانشجوی چپ‌گراست هم سلول می‌شود.
در آشوب‌های انقلاب او و پسرش از زندان زندان آزاد می‌شوند. چهار فرزند از پنج فرزند کلنل کشته می‌شوند، سه نفر در فعالیت‌های سیاسی کشته می‌شوند و یک نفر در جنگ ایران و عراق.
تام پتردیل مترجم انگلیسی کتاب می‌گوید کلنل داستان این است که چگونه "انقلاب فرزندانش را می‌خورد."
محمود دولت‌آبادی این کتاب را در سال‌های ۶۲ تا ۶۴ نوشت و نشر چشمه در سال ۱۳۸۷ آن را برای صدور مجوز انتشار به وزارت ارشاد فرستاد.
اما کتاب مجوز نگرفت تا اینکه ترجمه آلمانی آن با ترجمه بهمن نیرومند در سال ۱۳۸۹ در آلمان منتشر شد.
بعد از آن ترجمه انگلیسی کتاب در آمریکا و ترجمه عبری آن در اسرائیل منتشر شده است. این کتاب به فرانسوی و ایتالیایی هم ترجمه شده است.
گفته می‌شود آقای دولت آبادی از اعمال اصلاحاتی که وزارت ارشاد برای صدور مجوز نشر کتاب مطرح کرده خودداری کرده است.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی