حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۳ مرداد ۲, پنجشنبه

نامزدهای «بوکر» معرفی شدند

فهرست نامزدهای اولیه جایزه مهم ادبی «بوکر» 2014 در حالی اعلام شد که نام نویسندگان سرشناسی چون «هوارد جکوبسن» برنده سال 2010 این جایزه و «آلی اسمیت» که در دو دوره به فهرست نهایی این جایزه 60 هزار پوندی راه یافته‌، در میان برگزیدگان این دوره به چشم می‌خورد.فهرست نامزدهای اولیه جایزه مهم ادبی «بوکر» 2014 در حالی اعلام شد که نام نویسندگان سرشناسی چون «هوارد جکوبسن» برنده سال 2010 این جایزه و «آلی اسمیت» که در دو دوره به فهرست نهایی این جایزه 60 هزار پوندی راه یافته‌، در میان برگزیدگان این دوره به چشم می‌خورد.
چهار نویسنده آمریکایی‌، شش انگلیسی‌، دو نویسنده ایرلندی و یک استرالیایی نویسندگان برگزیده مرحله اول بوکر امسال را تشکیل داده‌اند.
«من بوکر» بیش از 40 سال تنها به نویسندگان کشورهای مشترک‌المنافع، انگلیسی‌ها و ایرلندی‌ها تعلق می‌گرفت، اما جایزه امسال با قوانین متفاوتی برگزار شده است که طبق آن تمام نویسندگان انگلیسی‌زبان دنیا حق شرکت در این رقابت را دارند.
در این دوره تنها سه نویسنده زن موفق شدند به فهرست مرحله نخست راه پیدا کنند. اما نکته عجیب‌تر این است که اثری از نام‌های بزرگی چون «مارتین ایمیس»، «یان مک‌ایوان»، «ویل سلف» و «دونا ترات» دیده نمی‌شود.
به گزارش گاردین، فهرست برگزیدگان مرحله اول «من بوکر» 2014 به شرح زیر است:
«جوزف اونیل» ایرلندی آمریکایی با کتاب «سگ»
«آلی اسمیت» انگلیسی با «چگونه دو نفر باشیم»
«نیال ویلیامز» ایرلندی با «تاریخ باران»
«ریچارد پاورز» آمریکایی با «اورفیو»
«نیل موخرجی» انگلیسی با «زندگی دیگران»
«هوارد جکوبسن» انگلیسی با «J»
«دیوید نیکولاس» انگلیسی با «Us»
«دیوید میچل» انگلیسی با «ساعت‌های استخوانی»
«پل کینگزنورث» انگلیسی با «بیداری»
«جاشوا فریس» آمریکایی با «دوباره برخاستن در ساعتی مناسب»
«ریچارد فلاناگان» استرالیایی با «جاده باریک به عمق شمال»
«کارن جوی فولر» آمریکایی با «ما کاملا خود را کنترل کرده‌ایم»
«سیری هوسوت» آمریکایی با «جهان سوزان»
بنیاد «بوکر» این جایزه را با مبلغ 60 هزار پوند در سال 2004 راه‌اندازی کرد. این جایزه دوسالانه به آثاری که به زبان انگلیسی منتشر شده‌اند، تعلق می‌گیرد. برنده نهایی بوکر روز 15 اکتبر از میان شش نویسنده راه‌یافته به مرحله نهایی برگزیده می‌شود.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی