حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۱ خرداد ۲۶, جمعه

Bernardo Bertolucci

برتولوچی فیلم ساز ایتالیایی است که در 1940 متولد شده است یکی از مطرح ترین فیلمهای او" آخرین تانگو در پاریس" است که هنرپیشه مطرح آمریکایی مارلون براندو(Marlon Brando) در آن ایفاگر نقشی است که بعدها بسیاری از منتقدان سینمای آمریکا به او خرده گرفتند.
یکی از شناسه های برتولوچی در فیلمهایش سکس میباشد او که در برخی از فیلمهایش بسیار خوب از این پدیده استفاده میکند همیشه در فیلمهایش سکس را در متن کار خود قرار میدهد که در مورد استفاده از سکس به اینگونه که او استفاده میکند نظرات بسیاری است برخی بطور کامل با آن مخالف هستند و برخی دیگر بطور کامل با آن موافق هستند و این بخش از کار او را قدرت کارهای برتولوچی میدانند.
او از 1962 فیلمسازی را آغاز کرده است و آخرین فیلم خود را در 2003 ساخته است از آثار مطرح او میتوان به:
برتولوچیThe Dreamers  2003
Besieged  1998
Stealing Beauty  1996
The Last Emperer  1987
La Luna  1979
1900  1976
Last Tango in Paris  1972
The Conformist  1970
البته این فیلم ها به ترتیب سال تولید برای شما آورده شده است.
اگر در مورد یکی از کارهای برتولوچی بخواهیم صحبت کنیم "Besieged" یکی از بهترین گزینه هاست این فیلم داستان بسیار تازه ای دارد و بسیار دقیق ساخته شده است این فیلم که نشان دهنده رابطه یک زن سیاه پوست که در انتظار همسر خود میباشد و مستاجر یک مرد سفید پوست مجرد میباشد که برای کسب درآمد نظافت خانه مرد را هم بر عهده دارد ...
در طول نمایش فیلم دقت فیلمنامه نویس برای نزدیک شدن این دو به هم بسیار قابل توجه است و با ظرافت بسیاری این دو نفر را بهم نزدیک میکند و باقی ماجرا که باید دید از دیدگاه من بهترین فیلم برتولوچی است ولی باید دید و نظر داد.مارلون براندو
کار دیگر و بهتر است بگویم جنجالی برتولوچی که نمیتوان در مورد آن صحبت نکرد "آخرین تانگو در پاریس" میباشد فیلمی که رابطه بین یک مرد میان سال و دختر جوانی را نشان میدهد که در این رابطه هر کدام به دنبال گذشته خود میگرداند مردی آمریکایی که 20 سال پیس به فرانسه سفر میکند و با ازدواج در فرانسه میماند و خیانت همسرش به او و دختری که در کودکی عاشق پسر عمویش میشود ولی هرگز با هم رابطه نداشته اند...
این فیلم به دلیل داشتن صحنه های سکسی زیاد و حضور "مارلون براندو" در دوران خود بسیار جنجال آفرید و بسیاری از منتقدان آن زمان به براندو خرده گرفت اند و نقدهای سنگینی برای او نوشتند اما باید فیلم را ببینید تا خود نتیجه بگیرید که آیا منتقدان آن زمان آمریکا با سکس آشنا نبوداند یا بازی براندو چندان جالب نیست.
برتولوچی علاو بر سینما در زمینه تلویزیون هم فعالیت داشته او برنامه ای به نام خود داشت.
او هر چند به دلیل فیلمهایی که پر از صحنه های سکسی است همیشه مورد حمله منتقدان قرار گرفته است اما باید در نظر داشت او "برناردو برتولوچی" است و فیلمهای بسیار خوب دارد و میتوان از آنها لذت برد.
من برای آنها که سینما را دوست دارند پیشنهاد میکنم برخی از فیلمهای او را ببینند ولی دقت کنند که همه فیلمهای او را باید تنها دید یا به صورت مجردی تماشا کرد.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی