حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۴ فروردین ۲۴, دوشنبه

گونتر گراس وقتی میمیرد

گونتر گراس، نویسنده شهیر آلمانی و خالق رمان تحسین‌شده «طبل حلبی» در سن ۸۷ سالگی درگذشت.گونتر گراس، نویسنده شهیر آلمانی و خالق رمان تحسین‌شده «طبل حلبی» در سن ۸۷ سالگی درگذشت.
خبرگزاری آلمان روز دوشنبه ۲۴ فروردین به نقل از سخنگوی موزه خانه گونتر گراس گزارش داد که علت درگذشت این نویسنده ابتلا به عفونت بوده است.
گونتر گراس در بیمارستانی در شهر لوبک، در شمال آلمان، درگذشته‌است؛ ناشر آثار او جزئیات بیشتری از علت مرگ او اعلام نکرده‌است.
گونتر گراس که سال ۱۹۹۹ جایزه نوبل ادبیات را به خاطر مجموعه آثار خود دریافت کرد از بزرگ‌ترین نویسندگان آلمانی‌زبان پس از جنگ جهانی دوم به شمار می‌آید به‌طوری که آکادمی نوبل، رمان «طبل حلبی» او را «تولد دوباره رمان آلمانی در قرن بیستم» نامیده است.
این رمان تاریخ آلمان در نیمه نخست قرن بیست و سال‌های میان دو جنگ جهانی را از رهگذر داستان زندگی شخصیتی به نام اسکار روایت می‌کند که از سه سالگی تصمیم گرفت دیگر بزرگ‌تر نشود و به همان قد و اندازه یک کودک باقی بماند.
طبل حلبی موضوع اقتباس فیلمی از ولکر شلوندورف نیز شد که جایزه نخل طلای فستیوال فیلم کن در سال ۱۹۷۹ و اسکار بهترین فیلم خارجی در همان سال را به خود اختصاص داد.

این رمان را سروش حبیبی به فارسی ترجمه کرده، چنان‌چه برخی دیگر از مهم‌ترین آثار گونتر گراس نیز به فارسی ترجمه شده‌اند، مانند رمان «موش و گربه» که کامران فانی مترجم آن است.
اما یکی از جنجال‌برانگیزترین آثار گراس اتوبیوگرافی او با نام «کندن پوست پیاز» است که سال ۲۰۰۶ چندی پیش از انتشار آن در مصاحبه‌ای اعتراف کرد زمان جنگ جهانی دوم و در دوران نوجوانی عضو اس‌اس، شاخه نظامی حزب نازی بوده است.
این امر موج واکنش‌های منفی را به دنبال داشت تا جایی که لخ والسا، برنده جایزه صلح نوبل و رئیس جمهور سابق لهستان از گونتر گراس خواست عنوان شهروند افتخاری گدانسک را که به او اعطا شده بود پس بدهد. اگرچه والسا بعدها انتقادات خود از گونتر گراس را پس گرفت و وضعیت او را «درسی برای دیگران» دانست.
گونتر گراس در عرصه سیاست از حامیان سوسیال دموکرات‌ها محسوب می‌شد. او در سال ۲۰۱۲ نیز به دلیل انتقادات شدیدش از اسرائیل که در یک شعر سروده شده بود، خبرساز شد. مخالفت با جنگ آمریکا در عراق نیز از جمله دیگر فرازهای زندگی سیاسی اوست.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی