حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۳ شهریور ۱۰, دوشنبه

صادق هدایت ممنوع است؟

برادرزاده صادق هدایت گفت: از سال 1384 اجازه برگزاری مراسم بزرگداشت صادق هدایت را نداریم و این روند همچنان هم ادامه دارد.


برادرزاده صادق هدایت گفت: از سال 1384 اجازه برگزاری مراسم بزرگداشت صادق هدایت را نداریم و این روند همچنان هم ادامه دارد.
جهانگیر هدایت در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که امسال سیزدهمین دوره جایزه داستان کوتاه صادق هدایت برگزار می‌شود، درباره علت برگزار نشدن مراسمی برای این جایزه گفت: برای برگزاری مراسم بزرگداشت و حتی مراسم پایانی جایزه صادق هدایت که مصادف با روز تولد او یعنی 28 بهمن‌ماه است، شخصا به سازمان‌ فرهنگی - هنری شهرداری و سازمان‌های دولتی رفته‌ام، نامه‌نگاری کرده‌ام و تقاضای اختصاص سالن کرده‌ام، اما هیچ‌کدام از آن‌ها اجازه برگزاری مراسمی را تحت عنوان صادق هدایت به ما نمی‌دهند.
او درباره این‌که آخرین مراسمی که برای صادق هدایت در ایران برگزار شده است، به چه سالی مربوط می‌شود، گفت: تا سال 1384 ما مراسمی در خانه هنرمندان برای بزرگداشت صادق هدایت برگزار می‌کردیم که شامل سخنرانی، اجرای موسیقی و توزیع جوایز داستان کوتاه صادق هدایت می‌شد، اما از آن سال به بعد خانه هنرمندان اعلام کرد که نمی‌تواند زمان و سالنی برای برگزاری مراسم اختصاص بدهد.
برادرزاده صادق هدایت ادامه داد: خانه هنرمندان مسئله نداشتن جا را بهانه می‌کند، در صورتی که من هر سال سه ماه زودتر برای برگزاری مراسم جایزه صادق هدایت با آن‌ها نامه‌نگاری می‌کنم ولی جواب آن‌ها همان است که بود. وقتی من این برخوردها را می‌بینم، می‌فهمم که آن‌ها راست نمی‌گویند.
او درباره دلیل این موضوع گفت: به نظر می‌رسد آن‌ها یک نوع بدبینی خاص به صادق هدایت دارند و به همین خاطر اجازه نمی‌دهند که هیچ مراسمی برای او برگزار شود.
هدایت در ادامه درباره این‌که آیا در طول یک سال اخیر و با توجه به تغییر دولت تلاشی برای برپایی مراسمی برای این نویسنده صورت گرفته است یا نه، اظهار کرد: خانه هنرمندان هنوز زیر نظر همان آقایانی اداره می‌شود که در دوره احمدی‌نژاد حضور داشتند. مراکز دولتی دیگر نیز در جواب ما می‌گویند باید بررسی کنیم و مثل همیشه ظاهرا پس از کسب تکلیف از مقامات بالاتر جوابی به ما نمی‌دهند.
برادرزاده صادق هدایت در ادامه با ابراز تأسف از این‌که هیچ مراسمی برای یکی از مشهورترین نویسندگان ایرانی در زادگاهش برگزار نمی‌شود، گفت: باعث تأسف است که سال گذشته در حیدرآباد هند به مناسب سالگرد تولد صادق هدایت مراسمی برگزار شد، اما در زادگاه این نویسنده که «بوف کور» او یکی از شاهکارهای ادبیات ایران محسوب می‌شود اجازه برپایی هیچ‌گونه مراسم بزرگداشتی برای او داده نمی‌شود.
جهانگیر هدایت سپس این‌گونه اظهار نظر کرد: اعمالی که در زمینه حذف نویسندگانی چون صادق هدایت در ایران انجام می‌شود، اعتبار فرهنگی ما را در دنیا متزلزل کرده است. ایران اعتبار فرهنگی‌ ستبری در شاخه فرهنگی داشته، اما با نوع برخورد و رفتارهایی که در قبال آن‌ها صورت می‌گیرد، این اعتبار در حال تزلزل است. این موضوع هم فقط در مورد افرادی مثل صادق هدایت، احمد شاملو و دیگر نویسندگان معاصر اتفاق نمی‌افتد، بلکه حتی درباره فردوسی، خیام و حافظ نیز چنین نگاهی وجود دارد.
او در ادامه گفت: در روز تشییع سیمین بهبهانی بانوی غزل‌سرا بدون این‌که کسی برنامه خاصی بریزد، بسیاری از مردم حضور پیدا کرده بودند که در چند سال اخیر بی‌نظیر بود.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی