حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۳ تیر ۱۳, جمعه

افتتاح جشنواره کارلوویواری؛ سه فیلم از فیلمسازان ایرانی‌ درباره مهاجرت

جشنواره کارلوویواری اولین بار در سال ۱۹۴۶ افتتاح شد و دو سال بعد از زمانی که چکسلواکی تحت سیطره کمونیسم درآمد، این جشنواره تا چهار دهه بعد تحت کنترل سیاسی شدیدی بود و پس از انقلاب مخملی در سال ۱۹۸۹، در اولین دوره این جشنواره در سال ۱۹۹۰، گزیده ای از تمام فیلم های توقیف شده چکسلواکی در تمام سال های کمونیسم به نمایش گذاشته شد و پس از آن جشنواره ای مستقل و غیر سیاسی شکل گرفت.


نمایی از فیلم 'زندگی شاید'
چهل و نهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کارلوویواری که از قدیمی ترین جشنواره های سینمایی جهان محسوب می شود، جمعه شب (چهارم ژوئیه) در این شهر زیبای جمهوری چک افتتاح می شود.
جشنواره کارلوویواری اولین بار در سال ۱۹۴۶ افتتاح شد و دو سال بعد از زمانی که چکسلواکی تحت سیطره کمونیسم درآمد، این جشنواره تا چهار دهه بعد تحت کنترل سیاسی شدیدی بود و پس از انقلاب مخملی در سال ۱۹۸۹، در اولین دوره این جشنواره در سال ۱۹۹۰، گزیده ای از تمام فیلم های توقیف شده چکسلواکی در تمام سال های کمونیسم به نمایش گذاشته شد و پس از آن جشنواره ای مستقل و غیر سیاسی شکل گرفت.

فیلمسازان ایرانی و مهاجرت

جشنواره کارلوویواری در این سال ها توجه خاصی به سینمای ایران داشته و برخی از فیلمسازان ایرانی مورد تقدیر این جشنواره واقع شده اند.
عبدالرضا کاهانی که در سال ۲۰۰۹ در بخش مسابقه این جشنواره با فیلم بیستدرخشید و جایزه ویژه هیئت داوران را به دست آورد، امسال با تازه ترین فیلم خود با نام ما وقت داریم در بخش مسابقه سینمای مستقل شرکت دارد.
این فیلم که در فرانسه ساخته شده، داستان دانشجوی جوانی ایرانی به نام عماد را روایت می کند که در فرانسه با دختری به نام کارولین زندگی می کند تا این که کارولین حامله می شود و در حالی که او مخالف سقط جنین نیست، اتفاقات تازه ای رخ می دهد که همه چیز را دگرگون می کند.
مانیا اکبری، فیلمساز ایرانی ساکن لندن، هم با فیلم تازه ای در این جشنواره حضور دارد. این فیلم که زندگی شاید نام دارد با همکاری مارک کازینز ساخته شده و مستندی است که دنیای شخصی این دو فیلمساز و علاقه و دیدگاه هایشان را در کنار هم قرار می دهد؛ از جمله مساله مهاجرت برای مانیا اکبری.
این فیلم که به تازگی برای اولین بار در جشنواره ادینبورگ به نمایش گذاشته شد، در بخش "نگاهی دیگر" نمایش خواهد داشت.
سودابه مرتضایی فیلمساز ایرانی الاصل متولد آلمان هم در مستندی با عنوان ماکاندوزندگی یک پسر یازده ساله به نام رمضان را در یک اردوی مهاجرین در اتریش روایت می کند.

فیلم افتتاحیه

جشنواره کارلوویواری امسال با فیلم I Origins ساخته مایک کاهیل افتتاح می شود.
این فیلم داستان دانشمندی را روایت می کند که بر روی چشم انسان تحقیق می کند و در تحقیقات خود به نکته های غریب و معمایی زیادی پی می برد.
کاهیل که فیلم قبلی اش زمینی دیگر هم مایه ای علمی- تخیلی داشت در گفت و گو با مجله ورایتی به مناسبت نمایش فیلم اش در کارلوویواری می گوید: "من شیفته علم و فیلم های علمی- تخیلی هستم. دانشمندان مدل های زندگی من هستند. مردم با دیدن چهره های ورزشی و هنری مشهور ذوق زده می شوند و من با دیدن دانشمندان. فکر می کنم دانشمندان سوال های بزرگی را دنبال می کنند: ما چرا اینجاییم و همه این جهان برای چیست؟"

حضور لخ والسا

لخ والسا رئیس جمهوری محبوب سابق لهستان که زندگی اش در آخرین فیلم فیلمساز برجسته این کشور، آندره ی وایدا روایت شد، مهمان ویژه جشنواره خواهد بود.
نسخه تازه ای از این فیلم که والسا، مرد امید نام دارد برای اولین بار در این جشنواره به نمایش گذاشته خواهد شد.
این فیلم که نسخه نهایی مورد نظر وایدا خوانده شده، با مرد آهنین دیگر فیلم تحسین شده وایدا که در سال ۱۹۸۱ جایزه نخل طلا را در جشنواره کن به دست آورد مرتبط است و با زبانی طنز آلود زندگی این برنده جایزه نوبل ررا روایت می کند.

تقدیر از ویلیام فردکین و مل گیبسون

ویلیام فرد کین فیلمساز کهنه کار هالیوود که فیلم هایی چون جن گیر و ارتباط فرانسوی را در کارنامه دارد، جایزه افتخاری ای را برای یک عمر فعالیت های سینمایی اش دریافت می کند.
مل گیبسون هم که در جشنواره حضور خواهد داشت، یک جایزه افتخاری دریافت خواهد کرد. گیبسون پنجاه و هشت ساله که به عنوان ستاره سینمای هالیوود ایفای نفش کرده با کارگردانی فیلم هایی چون شجاع دل، مصائب مسیح و آپوکالیپتو بحث انگیز بوده است.

نمایش فیلمی از اجرای بیورک

بیورک، خواننده جنجالی ایسلندی، در برابر دوربین دو فیلمساز قرار گرفته تا آخرین اجرایش در تور بیوفیلا ضبط شود.
پیتر استریکلند و نیک فنتون آخرین اجرای بیورک در تور پر صدای او را در لندن ضبط کرده اند و این فیلم که بیورک؛ اجرای زنده بیوفیلا نام دارد اولین نمایش اروپایی اش را در کارلوویواری تجربه می کند.

بخش مسابقه

در بخش مسابقه امسال فیلم های چون ماجرا (نریمان توربایف، قزاقستان)، هیچ جا در موراویا (میروسلاو کروبوت، چک)، من مال توام (دیوید لمبرت، بلژیک)، سقوط آزاد(گیورگی پالفی- مجارستان) و به خانه خوش آمدی (آنجلینا نیکونووا- روسیه) حضور دارند.
رئیس هیئت داوران جشنواره امسال به عهده لوئیس مینارو، تهیه کننده اسپانیایی، است.
جشنواره کارلوویواری تا دوازدهم ژوئیه ادامه خواهد داشت.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی