حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۳ فروردین ۱۴, پنجشنبه

گابریل گارسیا مارکز ۸۷ ساله در بیمارستان بستری شد

گابریل گارسیا مارکز مقابل خانه خود در مکزیکوسیتی.
گزارش‌ها حاکی است که گابریل گارسیا مارکز، رمان نویس کلمبیایی و برنده نوبل ادبیات، روز پنجشنبه ۱۴ فروردین در بیمارستانی در مکزیکوسیتی بستری شده است.

گزارش‌ها حاکی است که گابریل گارسیا مارکز، رمان نویس کلمبیایی و برنده نوبل ادبیات، روز پنجشنبه ۱۴ فروردین در بیمارستانی در مکزیکوسیتی بستری شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام‌های وزارت بهداشت مکزیک که نخواستند نامشان فاش شود این خبر را اعلام کردند. آن‌ها حاضر نشدند تا درباره علت بستری شدن آقای مارکز توضیحی دهند چرا که خانواده این نویسنده کلمبیایی خواهان حفظ حریم شخصی وی شده‌اند.

با این حال، رسانه‌های مکزیک گزارش داده‌اند که علت بستری شدن این نویسنده کلمبیایی ذات الریه بوده است.

گابریل گارسیا مارکز ۸۷ ساله بیش از سه دهه است که در مکزیکوسیتی زندگی می‌کند و در سال‌های اخیر به ندرت در انظار عمومی ظاهر شده است.

وی آخرین بار روز ششم مارس و در روز تولدش، برای خبرنگاران و کسانی که گل و شیرینی به در خانه او در جنوب مکزیکوسیتی آورده بودند بهترین آرزو‌ها را کرد. وی در حالی که خنده به لب داشت مقابل دوربین عکاسان ژست گرفت ولی سخنرانی نکرد.

الینا پونیاتوسکا، دوست مارکز که خود نیز نویسنده و روزنامه نگار است گفته که او آخرین بار در ماه نوامبر مارکز را ملاقات کرد که برایش یک دسته‌ گل سرخ آورده بود، نمادی که بار‌ها در اثر جاودانه او به نام «صدسال تنهایی» ظاهر می‌شود.

خانم پونیاتوسکا به آسوشیتدپرس گفته است که مارکز خوب به نظر می‌رسیده است.

گابریل گارسیا مارکز مقابل خانه خود در مکزیکوسیتی.

گابریل گارسیا مارکز مقابل خانه خود در مکزیکوسیتی.

گارسیا مارکز در بسیاری از کشورهای اسپانیایی زبان پس از میگوئل سروانتس، نویسنده قرن هفدهم، محبوب‌ترین نویسنده به شمار می‌رود. بسیاری از آثار وی با کارهای ادبی مارک تواین و چارلز دیکنز مقایسه می‌شود.

مهم‌ترین کتاب وی با نام «صدسال تنهایی» در سال ۱۹۶۷ منتشر شد که بیش از ۵۰ میلیون از آن به فروش رفته و به ۲۵ زبان ترجمه شده است. این اثر به مدت دو دهه در اوج ادبیات آمریکای لاتین بود.

از دیگر آثار مردی با ابروهای پرپشت و سبیل سفید که دوستانش او را «گابو» صدا می‌زنند می‌توان به «عشق سال‌های وبا»، «پاییز پدرسالار»، «ژنرال در هزار توی خود» و «گزارش یک مرگ» اشاره کرد.

 وی در سال ۱۹۸۲ برنده جایزه نوبل ادبیات شد و آثار او در کشورهای اسپانیایی زبان بعد از انجیل بیشترین فروش را داشته است.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی