حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۳ فروردین ۱۴, پنجشنبه

رمان تازه‌ای از زکریا هاشمی منتشر شد

ZAKARI02
رمان تازه‌ای از زکریا هاشمی، نویسنده و فیلمساز نام‌آشنای ایرانی که با رمان «طوطی» به شهرت رسید، به تازگی انتشار یافته است. این کتاب «کاغذهای رنگی مچاله شده» نام دارد.

رمان تازه‌ای از زکریا هاشمی، نویسنده و فیلمساز نام‌آشنای ایرانی که با رمان «طوطی» به شهرت رسید، به تازگی انتشار یافته است. این کتاب «کاغذهای رنگی مچاله شده» نام دارد.

«کاغذهای رنگی مچاله شده»، به عنوان نخستین رمان از مجموعه آثار زکریا هاشمی، توسط باشگاه ادبیات و خانه هنر و ادبیات در گوتنبرگ در کشور سوئد منتشر شده است.
باشگاه ادبیات و خانه هنر و ادبیات گوتنبرگ وعده داده است که به‌زودی رمان‌های «طوطی»، «آخرین اعدام» و «چشم باز و گوش باز» از زکریا هاشمی را هم منتشر کند. افزون بر این خاطرات چهار دهه حضور زکریا هاشمی در سینمای ایران هم با عنوان «من و دوربین» توسط این ناشر در این مجموعه منتشر خواهد شد.
ZAKARI02
زکریا هاشمی رمان «کاغذهای رنگی مچاله شده» را در سال ١٣۴١ نوشت و در سال ١٣۵٠ فیلم «سه‌قاپ» را بر اساس آن ساخت و به نمایش درآورد. این فیلم در جشنواره سینمایی «سپاس» در سال‌های پیش از انقلاب، جوایز بهترین بازیگر مرد نقش اول، بهترین فیلمنامه و دیپلم بهترین فیلم سال از طرف منتقدین سینمایی ایران را به‌دست آورد.
حسن عابدینی، پژوهشگر ادبیات داستانی ایران درباره شیوه داستان‌نویسی زکریا هاشمی می‌نویسد: «موفقیت عمده هاشمی در حادثه‌پردازی‌های اوست. او می‌تواند در صحنه‌های دعوا به شکلی تازه روابط نادرست اجتماعی را تجسم بخشد و در زیر لایه پرتحرک حوادث، منظری از موقعیت ناامن انسان‌ها در جامعه‌ای منحط را به نمایش بگذارد.»
زکریا هاشمی، در گفت گو با رادیو زمانه درباره شیوه داستان‌نویسی‌اش می‌گوید: «من “چشم باز و گوش باز” را به حالت گزارشی نوشته‌ام. اما در عین حال رمان است. تقریباً می‌شود گفت که نوعی خاطره‌نویسی است که به رمان هم نزدیک است. سعی کرده‌ام خواننده خسته نشود و با آن پیش برود. تمام سعی من در نوشته‌هایم بر این اساس است و تا آنجایی هم که امکان دارد، سعی کرده‌ام واقعی باشد.»
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی