حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۲ آذر ۱۸, دوشنبه

'قاهره' اولین سوپر زن با حجاب

او دارای نیروهای خارق‌العاده است و مثل همه ابر مردها برای عدالت می جنگد و با بزهکاران مبارزه می کند. اما با تمام ابرقهرمان‌ها یک تفاوت فاحش دارد.
دینا دمرادش/بی‌بی‌سی عربی - قاهره
او دارای نیروهای خارق‌العاده است و مثل همه ابر مردها برای عدالت می جنگد و با بزهکاران مبارزه می کند. اما با تمام ابرقهرمان‌ها یک تفاوت فاحش دارد.
"قاهره"، سوپر زن مصری، شخصیت جدید "کمیک استریپ" است که علیه جرم و جنایت مبارزه می‌کند
این سوپر زن، زاییده یک هنرمند جوان مصری است که اولین ابرقهرمان با حجاب را در فضای مجازی خلق کرده و روز به روز هم به طرفدرانش اضافه می‌شود.
دینا محمد، خالق "قاهره" می‌گوید که همه چیز از یک شوخی بین دوستان شروع شد.
او با خنده ادامه می‌دهد: "در آن زمان این تنها راهی بود که می‌توانستم به وسیله آن نارضایتی‌ام را از مسائل روز ابراز کنم."
اما وقتی دینا چند ماه پیش سوپر زن با حجابش را از طریق یک وبسایت در معرض دید همگان قرار داد، اصلا فکرش را هم نمی‌کرد که به این حد از آن استقبال شود.
دینا می‌گوید: "می‌خواستم سوپر زنی که دارای تمام نیروهای خارق العاده است با حجاب باشد که با تبعیض علیه زنان با حجاب مبارزه کنم."
دینا که خود بی‌حجاب است در ادامه گفت: "با آنکه اکثریت زنان اطراف من با حجاب هستند اما در جامعه نشانی از آنها نمی‌بینیم. به همین دلیل من می‌خواستم قاهره را با پوشش اسلامی خلق کنم."
مدت کوتاهی بعد از راه اندازی وبسایتش در ماه سپتامبر، بیش از ۵۰۰ هزار نفر از آن دیدن کردند.
حتی چند ناشر محلی هم برای انتشار نسخه چاپی کارهای دینا علاقه نشان دادند.
این "کمیک استریپ" تصوری که زنان با حجاب ضعیف هستند را به چالش می‌کشد
میزان استقبال از کمیک استریپ این دانشجوی ۱۹ ساله در رشته هنر به حدی زیاد بوده که خودش هم می‌گوید " اصلا انتظارش را نداشتم."
البته "قاهره" طبیعتا منتقدانی هم دارد که می‌گویند، "ابرقهرمان" مفهومی است که از غرب اقتباس شده است.
دینا در واکنش به این انتقادها می‌گوید: "به هر حال همه ما از مفهوم ابرقهرمان متاثریم و رسانه های غربی در زندگی ما حضور پررنگی دارند. من هم به نوبه خودم از غرب تاثیر گرفته‌ام و به این شکل به آن واکنش نشان دادم."
قاهره، نام پایتخت مصر به معنای پیروز یا فاتح است.
دینا می‌گوید می‌خواست سوپر زنش با آن اسم نیرومند، با حجاب باشد تا "با این تفکر که زنان با پوشش اسلامی ضعیف هستند" مبارزه کند.
او می‌گوید از ابتدا با در نظر داشتن مخاطبان غربی "قاهره" را خلق کرد و به همین دلیل هم داستان‌ها به زبان انگلیسی نوشته شده‌اند.
دینا معتقد است زنان با پوشش اسلامی بیشتر از مردان مسلمان قربانی اسلام ستیزی هستند و به همین دلیل می‌خواست "در مورد اسلام هراسی پیامی را به غرب" برساند.
یکی از کمیک استریپ‌های دینا تصور غلط غرب در مورد مطیع بودن زنان با حجاب را به چالش می‌کشد.
این "اپیزود" در مورد پدیده روز افزون آزار جنسی در خیابان‌های مصر نوشته شده است
یکی از شخصیت‌های داستان که زنی طرفدار حقوق زنان در غرب است با دیدن قاهره فریاد می‌زند "نگاه کنید. یک زن مسلمان."
او در استریپ بعدی می‌گوید: "پوششی که عامل سرکوبت شده را از تنت در آر."
اما قاهره با خشم پاسخ می‌دهد: "شما دائما باعث تضعیف موقعیت زنان شده‌اید. چرا نمی فهمید که ما به کمک شما احتیاج نداریم."

آزار زنان در خیابان‌ها

در طی چند سال اخیر آزار زنان در خیابان‌های مصر به طور روز افزون مشاهده می‌شود.
بر اساس تازه‌ترین گزارش سازمان ملل متحد، ۹۹ و ۳ دهم درصد از زنان مصری در خیابان‌ها مورد انواع آزار جنسی (شفاهی یا فیزیکی) قرار می‌گیرند.
طبق این گزارش با آنکه اکثریت زنان مصری دارای پوشش اسلامی هستند باز هم از آزار مردان در امان نیستند.
اما در حالی که بیشتر زنان مصری کاری از دستشان برنمی‌آید، "قاهره" با آن مبارزه می‌کند.
در یکی از داستان‌ها قاهره با شمشیر به دنبال مردهایی افتاده که او را مورد آزار قرار داده اند و به هر جا که نسبت به زنی بدرفتاری می شود می‌شتابد.
او فریاد می‌زند: "دیگر هیچ زنی را اذیت نکنید."
دینا می‌گوید این داستان بر اساس آنچه هر روز در خیابان های مصر اتفاق می افتد نوشته شده است. البته او تاکید می‌کند که زنان مصری نباید مثل قاهره واکنش نشان دهند.
اما تازه‌ترین داستان دینا به احترام و قدردانی از زنانی نوشته شده که در ۲۰۱۱ در انقلاب مصر شرکت داشتند.
او اذعان می‌کند که در این مورد از عناصر کلاسیک داستان‌پردازی "ابرقهرمان" استفاده نکرده است.
دینا به خاطر می آورد که در طول انقلاب از آمار حضور بالای زنان در تظاهرات استفاده می‌شد تا از اعتبار شورش های مردمی کاسته شود.
به نظر او افراد، چه در سطح داخلی و چه در خارج از کشور، آنطور که می‌خواهند از آمار استفاده می‌کنند تا موقعیت زنان را تضعیف کنند.
او تاکید می کند: "من می‌خواستم با این داستان قدردانی خودم را از زنان مصری که به نظر من ابرقهرمان های واقعی هستند، نشان دهم."
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی