حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۲ مرداد ۲۱, دوشنبه

برندگان مسابقه عکاسی نشنال جئوگرافيک در سال ۲۰۱۳

طی بيش از صد سال گذشته نشريه « نشنال جئوگرافيک» نه فقط با مطالب علمی مهم خود بلکه با نمايش بهترين نمونه ها از عکس های جالب و ديدنی به يکی از معتبرترين نشريات و منابع علمی جهان بدل شده است. در روزهای اخير برندگان مسابقه عکاسی که طی بيست و پنج سال گذشته توسط يکی از نشريه های وابسته به اين موسسه يعنی مجله مسافران نشنال جئوگرافيک برگزار می شود، اعلام شدند. برندگان اين مسابقه را يک هيئت داوران متخصص از ميان پانزده هزار عکس شرکت کننده برگزيده اند که به طور کامل در آخرين شماره امسال اين نشريه به چاپ خواهند رسيد.

 سرچشمه گرفته از رادیو فردا


1
مقام اول.« رودخانه ام را حفر کن» عکسی از واگنر آرائوجو که در رودخانه « ريو نگرو» در آمازون برزيل گرفته و در خلال مسابقات شنا و دوندگی گرفته شده است. عکاس می گويد:« اين صحنه را از رودخانه گرفته و دوربينم خيس شده بود ولی اين پسران جوان چنان شور و انرژی نشان می دادند که من کاملا دوربين خود را فراموش کرده بودم.»

2
مقام دوم. «طوفان در اوتا» عکسی از مکس سیگال. عکاس می گوید:« من هنگام شب خود را به این ویرانه ها رساندم به این امید که از کهکشان راه شیری عکس بگیرم ولی در عوض یک طوفان شدید از راه رسید و این صحنه جادوئی را خلق کرد.»

3
مقام سوم. « بگو پيتر» عکسی از يانای بونه. عکاس می گويد:« يوزپلنگ های کوچک (چيتا) پريده اند روی اتومبيل گردشگران در پارک وحش ملی ماسائی در کشور کنيا.»

4
جايزه شايستگی:«فرقه تاتا هوندا» عکسی از گرگلی لانتای. عکاس می گويد:« توانستم به مراسم يکی از فرقه های مذهبی در جمهوری کنگو راه پيدا کنم. اين زنان در حال آماده شدن برای مراسم مذهبی خود هستند.»

5
جايزه شايستگی: « ساکورا » عکسی از هيديوکی کاتاگيری که در معبد سيونجی در ژاپن گرفته شده است. عکاس می گويد:« شکوفه دادن درخت گيلاس در زبان ژاپنی ساکورا ناميده می شود و يک گل نمادين در ژاپن است. درختان گيلاس متنوعی در ژاپن وجود دارد و يکی از کهنترين آنها ايدو هيگان نام دارد.

6
جايزه شايستگی.« فرزندان گوزن قطبی» عکسی از ميشله شانتز که در نروژ گرفته شده است. عکاس می گويد:« ميکائيل فرزند يک خانواده از پرورش دهندگان گوزن های قطبی پس از يک روز سخت و سرد از کارهای معمول اين چوپانها از جمله واکس زدن به حيوانات و ذبح تعدادی از آنها به گرمای خانه پناه برده است. فرزندان اين خانواده ها از سنين پايين نگهداری از گوزنهای قطبی و محافظت از مراتع آنها را فرا می گيرند. ميکائيل کوچک در مورد طبيعت بسيار بيشتر از آن چيزی می داند که ممکن است من در تمام عمرم ياد بگيرم.»

7
جايزه شايستگی:« نواختن پيانو در آستانه غروب» عکسی از نيکلا اسمرنيک. عکاس می گويد:« خيابانهای محله کوئينزتاون، زلاندنو و در پايان روز ديگری مملو از آدرنالين. لحظاتی آرامش بخش با نوای پيانو که در پس زمينه شنيده می شود.»

8
جايزه شايستگی:« چهره يک جغد شرقی» عکسی از گراهام مک جورج که در حاشيه مردابی در ايالت جورجيا آمريکا گرفته شده است. عکاس می گويد:« اين پرندگان استاد استتار و مخفی کردن خود هستند. اين جغد پر سرو صدای شرقی در اين عکس به بهترين نحو خود را در محيط استتار کرده است. برای تشخيص اين پرندگان کوچک و شکارچی به چشم های تيزبينی نياز هست.»

9
جايزه شايستگی:«گوانجيانگ شو » عکسی از چان کوک هانگ که در تايوان گرفته شده است. عکاس می گويد:« گوانجيانگ شو يکی از مرسوم ترين برنامه های سرگرمی و نمايشی در تايوان است و اجرای آن را در اکثر برنامه های هنری بومی می توان ديد. با چهره هايی که با رنگ های تند رنگ آميز شده و حرکات و رقص های بسيار موزون و دقيق آنها را به خوبی می توان تشخيص داد.»

10
جايزه شايستگی:«بانوئی در آب» عکسی از مارچلو سالوادور. عکاس می گويد:« زنی از روستائيان باگان در کشور ميانمار از رودخانه آب بر می دارد.»
11
جايزه گزينه خوانندگان:« منظری ديگر از روز» عکسی از دودی کوسوما که در جنوب اندونزی گرفته شده است. عکاسی می گويد:« ماهيگيری در ساحل بيرا.»
 
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی