حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۱ خرداد ۲۶, جمعه

A PROPHET


 A Prophet فیلمی از Jacques Audiardاین فیلم محصول کشور فرانسه می باشد و در سال 2009 ساخته شده است.پیامبرفیلم "پیامبر" فیلمی است از متن فرانسه با مهاجران مختلف و مشکلات آنها، "پیامبر" فیلمی است که موضوع اصلی داستان اش زندگی یک پسر عرب، فرانسوی است که 19 سال سن دارد و به دلیل درگیری با پلیس به زندان  افتاده است این آغاز فیلم می باشد او به 6 سال حبس محکوم شده است و در ابتدای داستان به دلیل نجات جان خود و زنده ماندن در زندان مجبور می شود که یک عرب زندانی را به قتل برساند و پس از آن مورد محافظت مدیترانه ای ها یا هما ایتالیایی ها می شود او پس از گذر مدتی یکی از ارکان مهم این گروه در زندان می شود و در کنار این گروه او کارهای مستقلی هم انجام می دهد که درآمد خوبی برای او دارد او از عرب بودن خود در گروه مدیترانه ای ها بسیار خوب استفاده می کند و به سرعت در زندان انسان سرشناسی می شود...مطلب بالا بخشی کوچک و گنگی از فیلم "پیامبر" بود که امیدوارم شما را به دیدن فیلم ترغیب کرده باشد، اما از نکات بسیار پر اهمیت این فیلم از دیدگاه من کارگردانی بسیار هوشمندانه  Jacques Audiard می باشد او در برخی صحنه ها آنقدر هوشمندانه تماشاگر را رها می کند و در فضای سرد زندان آزاد می گذارد که تا چند لحظه فکر می کنیم که کار از دست کارگردان رها شده است اما اینگونه نیست او بسیار دقیق می داند چه کاری را انجام می دهد پس از کارگردانی کار که پس از تماشای فیلم خود متوجه کار خوب کارگردان خواهید شد باید به تصویرهای تصویربردار هم اشاره کرد که ادامه فیلم و زمان طولانی فیلم را برای ما آسان تر می کند از این نکته نباید بگذرم که زمان فیلم 2:28 دقیقه است که زمان طولانی محسوب می شود آن هم در این روزگار که انسان ها برای کارهای شخصی زمان کافی ندارند با این حال این زمان طولانی در تماشای فیلم اساسا مشخص نیست یا بهتر است بگویم آزار دهنده نیستپیامبر و تا به خود بیایید فیلم به پایان خود رسیده است، نکته کوچکی که در انتها می خواهم بگویم آن است که برخی پس از دیدن این فیلم شاید نظر بر نژاد پرستی نویسنده و کارگردان کار بدهند اما از دیدگاه من کمی سخت گیرانه است و در کشوری که مسلمانان عرب در کنار فرانسوی ها سال هاست که زندگی می کنند عضوی از آن کشور می شوند و در بین آنها هم انسان درست کار و هم انسان خلاف کار دیده می شود پس همیشه همه چیز را با چشم بدبینی نباید مشاهده کرد.در انتها از همه شما سپاس گذارم که این مطلب را مطالعه کردید و امیدوارم فیلم "پیامبر" را تماشا کنید و از آن لذت ببرید.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی