حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۱ اردیبهشت ۲۹, جمعه

نمايش تازه بهرام بيضايی با شرکت محسن نامجو

بهرام بيضايی، کارگردان و پژوهشگر مطرح تئاتر و سينمای ايران به‌زودی نمايش تازه خود را با حضور مژده شمسايی و محسن نامجو در آمريکا روی صحنه می‌برد.
تارنمای نمايشگر امروز جمعه ۲۹ ارديبهشت‌ماه گزارش داد نمايش تازه بهرام بيضايی "جانا و بلا دور" نام دارد و با استفاده از تکنيک "سايه‌بازی" اجرا خواهد شد.
بنا به اين گزارش بيضايی در نمايش تازه خود بار ديگر به سنت‌های نمايشی ايران و استفاده از مضامين اسطوره‌ای که به تعبيری سبک وی تلقی می‌شود، بازمی‌گردد.
در اين نمايش از شعر، موسيقی، عروسک و مضامين اسطوره‌ای استفاده شده است.
"جانا و بلا دور" از ستيز و پيکار ميان چهار عنصر آب، باد، خاک و آتش روايت می‌کند که در نهايت به آفرينش جهانی تازه منتهی می‌شود.
حضور محسن نامجو، خوانند و نوازنده مشهور ايرانی در اين نمايش از نکات ويژه آن به‌شمار می‌رود.

"جانا و بلا دور" برای نخستين بار به‌زبان فارسی (به‌همراه بالانويس انگليسی) از ۲۷ تا ۳۰ ژوئن (هفتم تا دهم تيرماه) در سالن Cubberley Community Center در کاليفرنيا روی صحنه می‌رود
محسن نامجو به‌همراه مژده شمسايی، همسر بيضايی، روايت داستان نمايش و زندگی بخشيدن به دنيای سايه‌ها را با شعر و موسيقی بر عهده خواهد داشت.
"جانا و بلا دور" برای نخستين بار به‌زبان فارسی (به‌همراه بالانويس انگليسی) از ۲۷ تا ۳۰ ژوئن (هفتم تا دهم تيرماه) در سالن Cubberley Community Center در کاليفرنيا روی صحنه می‌رود و پيش‌فروش بليت‌های نمايش از هم‌اکنون آغاز شده است.
بهرام بيضايی مدتی است که به‌دعوت دانشگاه استنفورد برای تدريس در زمينه سينما و تئاتر ايران در آمريکا اقامت دارد.
وی اسفندماه سال گذشته در دانشگاه استنفورد هنگام دريافت جايزه ادبی بيتا گفت: امروز ۳۰۰ سال دارم. نيم قرن نوشته‌ام، نيم قرن در کار نمايش بوده‌ام، نيم قرن در کار سينما از قلم‌زدن تا ساختن، نيم قرن در کار ريشه‌يابی و پژوهش و يک قرن پشت درهای بسته در انتظار يا شنوده يک طرفه گفت‌وگوهای پرسش و تهديد. آری کسانی هستند که بيش از سال‌های تقويمی عمرشان زندگی می‌کنند."
تازه‌ترين اثر پژوهشی بهرام بيضايی با نام "هزار افسان کجاست؟" به‌تازگی از سوی انتشارات روشنگران و مطالعات زنان به بازار کتاب راه يافته است.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی