حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۰ دی ۲۷, سه‌شنبه

آسيه امينی، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر، برنده جايزه جهانی آکسفام نويب شد

آسیه امینی روزنامه‌نگار، نویسنده و شاعر ایرانی مقیم نروژ برنده جایزه‌ای شد که انجمن جهانی قلم و بنیاد آکسفام نوویب به منظور کمک به نویسندگان کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته‌اند.
جایزه مشترک انجمن قلم و بنیاد غیر دولتی «آکسفام نوویب» به روزنامه‌نگار و نویسنده ایرانی “آسیه امینی” تعلق گرفت. این جایزه از پنج سال پیش به طور سالانه به نویسندگانی تعلق میگیرد که تحت فشار و آزار و اذیت هستند.
سال گذشته فیلم‌ساز روس “آندره نکراسوف” این جایزه را برنده شد. نویسندگانی از ویتنام، ترکیه و روسیه برندگان قبلی این جایزه بوده‌اند.
آسیه امینی روزنامه‌نگار، شاعر و فعال حقوق زنان است که از سال ۲۰۰۷ در نروژ به سر می‌برد. وی همچنین یکی از بنیان‌گذاران کمپین علیه سنگسار است. بسیاری از احکام اجرا شده‌ی سنگسار در ایران توسط این روزنامه‌نگار فاش و خبر آن منتشر شد.
بنیاد آکسفام نوویب یک سازمان غیردولتی است که هدف آن کمک به مردم کشورهای در حال توسعه به منظور رسیدن به استقلال مالی و تامین معاش است. انجمن جهانی قلم به‌عنوان مدافع حقوق نویسندگان تحت فشار نیز با این بنیاد همکاری می‌کند. این دو نهاد همه ساله مبلغی را به عنوان جایزه به نویسندگان کشورهای در حال توسعه اهدا می‌کنند.
جایزه امسال روز پنج‌شنبه ۱۹ ژانویه، ۲۹ دی ماه در شهر لاهه هلند توسط سفیر حقوق بشر هلند و با حضور فرح کریمی نماینده ایرانی تبار پارلمان هلند به آسیه امینی اهدا می‌شود.

ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی