حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۰ بهمن ۷, جمعه

تعریف جدید "تجاوز جنسی" پلیس فدرال آمریکا

سوده راد - روز ششم ژانویه ۲۰۱۲، کاخ سفید اعلام کرد که رئیس پلیس فدرال آمریکا رابرت مولر، به‌طور رسمی با تغییر تعریف تجاوز جنسی به پیشنهاد شماری از کمیته‌های جنایی، قضایی و اطلاعاتی FBI موافقت کرده است.
تعریف جدید، همانطور که در سایت FBI آمده است به "دخول به هر مقدار، در واژن یا مقعد با هر عضو بدن یا هر جسمی، یا دخول دهانی با آلت جنسی شخص دیگری، بدون رضایت قربانی"[۱] اطلاق می‌شود. این تغییر در تعریف تجاوز جنسی یکی از پیروزی‌های زنان و فمینیست‌ها در ایالات متحده به شمار می‌آید.
تعریف قضایی و جنایی پدیده‌هایی چون خشونت یا تجاوز جنسی، جدا از تأثیر بر نوع و میزان محکومیت عاملان آن در هر جامعه، تأثیر مستقیمی نیز بر فرهنگ و پیشگیری بروز این جنایت‌ها در جامعه دارد (اگرچه کافی نیست). عدم وجود یک تعریف مشترک بین‌المللی برای تجاوز جنسی که همه کشور‌ها آن را پذیرفته باشند موجب می‌شود با قربانیان تجاوز در هر کشور بنا به معیارهای قانونی آن کشور برخورد شود. در کشوری همین که زن از تجاوز شکایت کند، فردی که متهم به تجاوز است بازداشت می‌شود و در کشوری دیگر تا سال‌ها نمی‌توان مجرم متجاوز را به زندان انداخت. خشونت جنسی و به‌خصوص تجاوز بیشترین آمار عدم گزارش را به خود اختصاص می‌دهد. درصد گزارش، تعقیب قضایی و مجازات به طرز قابل ملاحظه‌ای در سیستم‌های قضایی گوناگون تفاوت دارد.
تعاریف و آمار تجاوزات جنسی
در سطح بین‌الملل، شمار موارد تجاوز که توسط پلیس در سال ۲۰۰۸ گزارش شده است، به ازای صدهزار نفر از ۰/۱ در مصر به عنوان کمینه، ۹۱/۶ در لسوتو به عنوان بیشینه و پنج در روسیه به عنوان میانه متغیر بود. دایره آمار قضایی آمریکا در سال ۱۹۹۹ تخمین زد که ۹۱ درصد از قربانیان تجاوز زن و نه درصد مرد هستند ولی ۹۹درصد متجاوزان را مردان تشکیل می‌دهند. معمولاً تجاوز توسط افراد آشنای قربانی صورت می‌گیرد و تعداد متجاوزانی که قربانی آن‌ها را نمی‌شناسد بسیار کمتر است.
تعریف قضایی و جنایی پدیده‌هایی چون خشونت یا تجاوز جنسی، جدا از تأثیر بر نوع و میزان محکومیت عاملان آن در هر جامعه، تأثیر مستقیمی نیز بر فرهنگ و پیشگیری بروز این جنایت‌ها در جامعه دارد  
تعریف تجاوز، در بسیاری متون قضایی، آمیزش (مقاربت) جنسی یا انواع دیگر روابط جنسی است که بدون رضایت فرد قربانی، از سوی شخص متجاوز براو تحمیل می‌شود. سازمان ملل، آن را تحت عنوان "مقاربت جنسی بدون رضایت" تعریف می‌کند و سازمان جهانی سلامت، در سال ۲۰۰۲ تعریف "نفوذ به مقعد یا وولوا [۲] همراه با اعمال زور و تحت اجبار، به وسیله آلت جنسی مردانه، سایر اندام‌های بدن یا یک جسم" را ارائه داده است.
بعضی کشورها همچون آلمان، تعاریف جامع‌تری را به رسمیت شناخته‌اند که در آن‌ها، الزامی برای مقاربت در تجاوز نیست. در بعضی متون قضایی، اصطلاح تجاوز با اصطلاحاتی همچون "رفتار خشونت‌آمیز جنسی" یا "رفتار جنایت‌آمیز جنسی"، جایگزین شده‌است، اما بعضی متون قضایی، تجاوز را هم چنان آن دسته از اعمالی می‌دانند که شامل نفوذ آلت مردانه به واژن و سایر رفتارهای جنسی مرتبط، همراه با اعمال خشونت جنسی باشد. به‌عنوان مثال در برزیل قانون تجاوز جنسی را "سکس واژینال بدون رضایت فرد" تعریف می‌کند. بنابراین، تجاوز به مرد، تجاوز آنال (مقعدی) و تجاوز اورال (دهانی)، مشمول این تعریف نمی‌شوند.
تعریف تجاوز جنسی در آمریکا
تعریف قبلی تجاوز جنسی در سیستم قضایی آمریکا، یعنی "ارضای جنسی زن با اعمال زور و برخلاف میل او"، حدود ۸۰ سال قبل تصویب شده بود. در این تعریف، تجاوز، تنها مقاربت واژینال (شامل نفوذ یا دخول به واژن توسط آلت تناسلی مرد)، با اجبار و عدم رضایت زن تفسیر می‌شود و تجاوزهایی از نوع مقاربت تحت زور از مقعد یا مقاربت‌های دهانی، تجاوز با یک جسم حتی اگر منجر به جراحات جدی هم می‌شد، تجاوز به مردان را پوشش نمی‌داد و در بسیاری از موارد حوزه‌های قضایی در صورتی که قربانی تحت تأثیر الکل یا مواد مخدر بود یا نمی‌توانست مدارک کافی ارائه کند، شکایت را تحت تجاوز ثبت نمی‌کردند. این تعریف قدیمی بسیاری از موارد تجاوز به زنان و کلیه موارد تجاوز به زنان را به رسمیت نمی‌‌شناخت و از همین رو هم به صورت گسترده‌ای به خاطر کمتر نشان دادن آمار واقعی تجاوزات جنسی مورد انتقاد قرار می‌گرفت.
در تصویب این تعریف جدید، گروه‌های دولتی و کارگزاران دولتی پابه‌پای هم نقش مهمی ایفا کرده‌اند. النور سمیل[۳]، رئیس بنیاد فمینیست مجارتی [۴] در این‌ زمینه می‌گوید: "این پیروزی بزرگی برای زنان است. ما حمایت‌های دولت اوباما، معاون اول جو بایدن و لین روزنتال مشاور کاخ سفید در خشونت علیه زنان، هان سوزان کربن مدیر اداره خشونت علیه زنان در وزارت دادگستری و همچینین پلیس فدرال آمریکا را تحسین می‌کنیم."
 او ادامه می‌دهد: "با یک مرجع مشترک جدید در مورد گزارش‌های FBI می‌توان آمار دقیق و واقعی و اوج وحشی‌گری این خشونت که زندگی بسیاری از زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد به دست آورد. گروه‌های زنان تأیید می‌کنند که این داده‌های کامل و درست به آن‌ها در تأمین منابع بیشتر برای مبارزه و کاهش تجاوز یاری می‌رساند."
 کارزار "تجاوز تجاوز است" [۵] که به ابتکار بنیاد فمینیست مجارتی و مجله خانم [۶] راه‌اندازی شد، موجب شد بیش از صد و شصت هزار ایمیل خواهان این تغییر به FBI و وزارت دادگستری سرازیر شود. در قوانین جزایی کنونی جمهوری اسلامی ایران، هرگونه مقاربت خارج از ازدواج، در صورت رضایت طرفین زنا و در صورت عدم رضایت قربانی تجاوز به عنف شناخته می‌شود.
زیرنویس:
 (۱)
 Penetration، no matter how slight، of the vagina or anus with any body part or object، or oral penetration by a sex organ of another person، without the consent of the victim.
 (۲)
Vulva
 (۳)
 Eleanor Smeal
(۴)
Feminist Majority Foundation
(۵)
Rape is Rape
 (۶)
Ms. Magazine
  (سرچشمه گرفته از رادیو زمانه)
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی