حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۰ شهریور ۲, چهارشنبه

"مرغ با آلو"

"مرغ با آلو" عنوان فیلمی به کارگردانی مرجان ساتراپی و "وینست پارانو" است. فیلم بر اساس کتابی به همین نام از مرجان ساتراپی است که در سال 2004 در پاریس منتشر شد. این کتاب ساتراپی نیز همانند کتاب قبلی اش پرسپولیس، داستان مصور است. در این فیلم علاوه بر چند بازیگر فرانسوی، ایتالیایی و آمریکایی، گلشیفته فراهانی، هنرپیشه ایرانی مقیم فرانسه، نیز بازی می کند.


24aug2011Marjan's-book
عکس جلد کتاب
شهرزاد نیوز: "مرغ با آلو" عنوان فیلمی به کارگردانی مرجان ساتراپی و "وینست پارانو" است. فیلم بر اساس کتابی به همین نام از مرجان ساتراپی است که در سال 2004 در پاریس منتشر شد. این کتاب ساتراپی نیز همانند کتاب قبلی اش پرسپولیس، داستان مصور است. در این فیلم علاوه بر چند بازیگر فرانسوی، ایتالیایی و آمریکایی، گلشیفته فراهانی هنرپیشه ایرانی مقیم فرانسه نیز بازی می کند. 
24aug2011Marjan1
عکس: مرجان ساتراپی - برگرفته از صفحه فیس بوکی فیلم مرغ با آلو
 
موضوع فیلم تراژیک - کمدی مرغ با آلو زندگی ناصرعلی خان ، یک نوازنده تار است. عقربه زمانی فیلم روی زمستان سال 1337 ( 1958 میلادی) قرار دارد و داستان در ایران اتفاق می افتد. او در خیابان با زنی به نام "ایران " روبرو می شود اما آن زن او رابه جا نمی آورد. به دنبال این روبرویی، ناصرعلی خان با همسرش یک درگیری لفظی پیدا می کند و در جریان این مشاجره، تارش می شکند. ناصرعلی خان به دنبال تار دیگری می گردد، اما جایگزینی برای تارش پیدا نمی یابد. تصمیم به مرگ می گیرد. فیلم ماجرای هفت روز آخر زندگی این نوازنده است که از قضا دایی نویسنده داستان نیز هست. بیننده در جریان این روزها با زندگی ناصرعلی خان ، گذشته اش و آرزوهایی که برای فرزندش دارد، آشنا می شود. 
24aug2011Golshifteh
عکس: گلشیفته فراهانی - عکس از گتی فیلم- برگرفته از صفحه فیس بوکی فیلم مرغ با آلو
 
در این فیلم گلشیفته فراهانی نقش "ایران" را بازی می کند. سایر پرسوناژهای فیلم، عبارتند از: هوشنگ، عبدی، لیلا، ناصرعلی خان، فرنگیس، مادر ناصرعلی خان و عزرائیل.
مرجان ساتراپی و وینسنت در فستیوال کن در سال 2010 خبر ساخت این فیلم را طی مصاحبه ای به خبرگزاری ها اعلام کردند. در این گفتگوی مطبوعاتی ساتراپی گفته بود با این که موضوع فیلم در ایران اتفاق می افتد اما با توجه به این که هنرپیشنه های بین المللی در آن بازی می کنند، آن را یک فیلم و محصول بین المللی می داند. این فیلم در 26 اکتبر سال 2011 (آذر ماه 1390) اکران می شود.

وب سایت شهرزادنیوز
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی