حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۰ مرداد ۱۳, پنجشنبه

تقوایی ازاحمدشهیدخواست باهمه زندانیان ملاقات کند

 سرخط

ناصر تقوایی، سینماگر پرآوازۀ ایرانی از احمد شهید گزارشگر ویژۀ شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران خواسته است که اگر به این کشور می آید با فهرست کامل همۀ زندانیان سیاسی بیاید و با همۀ آنان ملاقات کند. مرضیه وفامهر، بازیگر سینما و همسر ناصر تقوایی اکنون یک ماه است که به اتهام بازی در فیلم "تهران من، حراج" در زندان قرچک ورامین به سر می برد. ناصر تقوایی گفته است : هر چند غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوۀ قضاییه ایران در چهارم مردادماه از آزادی پگاه آهنگرانی و مرضیه وفامهر خبر داد، اما، هنوز همسر وی از زندان آزاد نشده است. ناصر تقوایی از گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر خواسته است که در اسرع وقت به ایران سفر کند و از نزدیک با وضعیت زندانیان در این کشور آشنا شود. ناصر تقوایی از دادستان کل کشور خواسته است که یا به وعده اش عمل کرده و همسر او را از زندان آزاد کند یا اگر قرار است خانم مرضیه وفامهر محاکمه شود زمان محاکمۀ وی تعیین شود. ناصر تقوایی ابراز نگرانی کرده که وضعیت بلاتکلیف همسر وی ادامه یابد و او همچنان در زندان باقی بماند. او دستگیری یک هنرمند را به خاطر بازی در یک فیلم تلخ و دردناک دانسته و گفته است که فیلم کارگردان و تهیه کننده دارد و معلوم نیست که چرا همسر وی باید به تنهایی جور بقیه را بکشد و در زندان باشد. ناصر تقوایی برخورد سلیقه ای قاضی حاج محمدی را عامل بلاتکلیفی وضعیت همسرش دانسته و گفته است که قاضی حتا با قرار وثیقه موافقت نکرده و حتا ملاقات خانم رخشان بنی اعتماد و آقایان پرویز پرستویی و امین تارخ با قاضی بی نتیجه بوده است.  ناصر تقوایی گفته است که وزارت ارشاد و به ویژه معاون سینمایی وزارت ارشاد جواد شمقدری از خود سلب مسئولیت کرده اند و می گویند رسیدگی به پروندۀ خانم مرضیه وفامهر خارج از اختیار آنهاست. گفتنی است که جواد شمقدری هفتۀ پیش مدعی شد که زندان های جمهوری اسلامی به هتل های پنج ستاره می ماند.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی