حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۵ مرداد ۳, یکشنبه

مراسم یادبود احمد شاملو پشت درهای بسته ی گورستان


با ممانعت ماموران انتظامی و امنیتی مراسم بزرگداشت شانزدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو که کانون نویسندگان ایران تدارک دیده بود پشت درهای بسته گورستان امامزاده طاهر برگزار شد. ساعتی پیش از شروع برنامه ماموران درهای ماشین رو گورستان را قفل کرده بودند.


با ممانعت ماموران انتظامی و امنیتی مراسم بزرگداشت شانزدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو که کانون نویسندگان ایران تدارک دیده بود پشت درهای بسته گورستان امامزاده طاهر برگزار شد. ساعتی پیش از شروع برنامه ماموران درهای ماشین رو گورستان را قفل کرده بودند.با بسته شدن همه درهای ورودی جمعیت پشت در انبوه شد و کانون برنامه خود را همانجا برگزار کرد. در پایان ماموران از گورستان بیرون آمدند و شروع کردند به متفرق کردن جمعیت که صدای سرودخوانی دسته جمعی برخاست. مردم رهگذر نیز کنجگاو می ایستادند و از چرایی تجمع پرس و جو می کردند.


"مسئولان امام زاده طاهر استان البرز با بستن درهای امامزاده اجازه ورود به جمعیتی که برای سالگرد احمد شاملو گردهم آمده بودند را نداده اند".
 حاضرین از ساعت ۴ و نیم تا ساعت ۵ و ربع پشت درهای امامزاده منتظر مانده اند اما نتیجه ای نداشته و تنها "تعداد محدودی از این افراد از طریق راه‌های کناری توانسته اند بر سر مزار احمد شاملو حاضر شوند".
یکی از حاضران در امامزاده طاهر، گفت که نیروهای پلیس و لباس شخصی در محل امامزاده طاهر کرج حضورداشته و ضمن جلوگیری از ورود حاضران، کسانی که موفق به ورود به آرامگاه شده بوده اند را "بیرون کرده اند".


وی افزود که برخورد ماموران و به ویژه لباس شخصی ها با مردم تند بوده و ضمن ضبط موبایل های دوربین دار، از حاضران فیلمبرداری می کرده اند.
 که اطلاع رسانی برای مراسم امروز بر روی پیام رسان تلگرام صورت گرفته و در نتیجه آن ده ها نفر از دوستداران شاملو در امامزاده طاهر جمع شده اند، اما ماموران پلیس و لباس شخصی "مردم را متفرق کرده اند".

احمد شاملو، شاعر، نویسنده، روزنامه نگار و مترجم ایرانی که در سال ۱۳۰۴ در تهران به دنیا آمده بود، روز دوم مرداد ۱۳۷۹ پس از مدت‌ها بیماری در گذشت.

شعرهای او که در ابتدا به سبک نیمایی سرود شده بود بعدها راه خود را پیدا کرد و پایه گذار سبکی از شعر نو شد که به "شعر سپید" یا "شعر شاملویی" موسوم شد.


هیچ نظری موجود نیست:

پادکست سه پنج

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی