حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۴ آذر ۵, پنجشنبه

پدران سوئدی در حال خانه داری و بچه داری

پدران در خانه موضوع پروژه عکاس سوئدی یوهان بافمن است. او که این پروژه عکاسی را پس از تجربه پدر شدن خودش شروع کرده است می‌گوید:‌«پروژه پدران سوئدی وقتی آغاز شد که خودم در خانه‌ بودم و از پسرم نگهداری می‌کردم. تقریباً هیچ منبع آموزشی، بلاگ یا چیزی که مربوط به پدرهایی که در خانه می‌مانند پیدا نمی‌کردم. اینطور بود که ایده ثبت زندگی پدرهایی که در طول مرخصی والدی خانه می‌مانند متولد شد. من می‌خواستم بدانم دلیل این انتخاب آنها چیست و می‌خواهند چه چیزهایی یاد بگیرند. سوئد سیستمی منحصر به فرد برای والدین و مرخصی فرزندآوری مهیا کرده است و این موجب شد من فکر کنم مردان زیادی را در مرخصی والدی پیدا خواهم کرد. اما فقط ۱۲٪ آنها سهم برابری از مرخصی والدی را با والد دیگر تقسیم کرده بودند.

در تلگرام به کانال سه پنج بپیوندید تا از تازه‌ترین مطالب آن باخبر شوید:

https://telegram.me/sepanjlitrپدران در خانه موضوع پروژه عکاس سوئدی یوهان بافمن است. او که این پروژه عکاسی را پس از تجربه پدر شدن خودش شروع کرده است می‌گوید:‌
«پروژه پدران سوئدی وقتی آغاز شد که خودم در خانه‌ بودم و از پسرم نگهداری می‌کردم. تقریباً هیچ منبع آموزشی، بلاگ یا چیزی که مربوط به پدرهایی که در خانه می‌مانند پیدا نمی‌کردم. اینطور بود که ایده ثبت زندگی پدرهایی که در طول مرخصی والدی خانه می‌مانند متولد شد. من می‌خواستم بدانم دلیل این انتخاب آنها چیست و می‌خواهند چه چیزهایی یاد بگیرند. سوئد سیستمی منحصر به فرد برای والدین و مرخصی فرزندآوری مهیا کرده است و این موجب شد من فکر کنم مردان زیادی را در مرخصی والدی پیدا خواهم کرد. اما فقط ۱۲٪ آنها سهم برابری از مرخصی والدی را با والد دیگر تقسیم کرده بودند.
این چیزی نیست که منطبق بر چهره سوئد به عنوان یکی از برابرترین کشورهای دنیا باشد. بنابراین امیدوار هستم این پروژه بتواند پدران بیشتری را در سوئد و سایر کشورها تشویق به ماندن در خانه کند و به اهمیت اثر این تصمیم در زندگی خود و فرزندانشان پی ببرند. اما باید از خود پرسید: اگر همه زوج‌ها مرخصی والدی را بطور برابر بین خود تقسیم کنند، سوئد و سایر کشورها چطور جوامعی خواهند شد؟
امیدوارم عکس‌های من موجب رشد چنین فکرهایی شود.»

04Dads
هیچ کشور دیگری مثل سوئد برای والدین مزایا و مرخصی‌هایی اینچنین مهیا نمی‌کند:‌۴۸۰ روز مرخصی با حقوق دولتی در مجموع برای تولد هرفرزندی درنظر گرفته شده است. هدف این قانون تأمین برابری جنسیتی بیشتر است و حداقل ۶۰ روز آن باید توسط پدر استفاده شود وگرنه کل ۴۸۰ روز از دست می‌رود. هرچه این تقسیم مرخصی‌ها بیشتر باشد دولت جایزه بیشتری هم به زوج‌ها می‌دهد که می‌تواند تا سقف ۱۵۰۰ یورو بالا برود. با این حال تعداد پدرهایی که از این فرصت استفاده می‌کنند بسیار کم هستند و تعداد بسیار کم‌تری از نصف این مرخصی ۴۸۰ روزه استفاده می‌کنند.

   JB20150314_06595690 01Dads 02Dads 03Dads 05Dads 06Dads 07Dads 08Dads 08swedish_dads 09Dads 10Dads 11Dads 12Dads 13Dads 15swedish_dads 16swedish_dads (1)    20swedish_dads 21swedish_dads
منبع: http://www.johanbavman.se/swedish-dads
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی