حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۳ آبان ۲۰, سه‌شنبه

داریوش مهرجویی هم به جمع "شوالیه‌"ها پیوست

داریوش مهرجویی، فیلمساز صاحب‌نام ایرانی نشان شوالیه ادب و هنر فرانسه را در تهران دریافت کرد.

داریوش مهرجویی تازه‌ترین چهره ‌فرهنگی ایران است که نشان شوالیه هنر و ادبیات فرانسه به او اهدا می‌شود. او این نشان را شامگاه یکشنبه ۱۸ آبان در تهران دریافت کرد. نشان شوالیه چندی پیش نیز به کامبیز درم‌بخش اهدا شده بود.


به گزارش خبرگزاری ایسنا داریوش مهرجویی، فیلمساز صاحب‌نام ایرانی نشان شوالیه ادب و هنر فرانسه را در تهران دریافت کرد. 
مراسم اهدای این نشان شامگاه یکشنبه (۹ نوامبر / ۱۸ آبان) در خانه سفیر فرانسه و در حضور شماری از چهره‌های سینمایی و فرهنگی ایران از جمله، اصغر فرهادی، لیلا حاتمی، پری صابری و داریوش شایگان برگزار شد. 
دولت فرانسه برای تقدیر از هنرمندان، فعالان سیاسی و چهره‌هایی که به موفقیت‌هایی ستودنی دست می‌یابند و تأثیرگذار بوده‌اند، نشان‌های مختلفی در نظر گرفته و هر ساله به شهروندانی از کشورهای مختلف ادا می‌کند. 
صحنه‌ای از فیلم هامون
صحنه‌ای از فیلم هامون
"لژیون دونور"، نشان ملی لیاقت و نشان شوالیه هنر و ادب از جمله نشان‌های افتخار هستند که دولت فرانسه اعطا می‌کند. 
عباس کیارستمی، شهرام ناظری، محمد رضا شجریان و کامبیز درم‌بخش از جمله چهره‌ای فرهنگی و هنری ایران هستند که پیش‌تر به دریافت نشان شوالیه نائل آمده بودند. 
داریوش مهرجویی که آثاری به یادماندنی چون گاو، پستچی، هامون، دایره مینا، سارا، اجاره‌نشین‌ها و مهمان مامان خلق کرده، در طول چندین دهه فعالیت هنری جوایز سینمایی متعددی نیز به دست آورده است، از جمله جایزه صدف طلایی جشنواره سن‌سباستیان برای "سارا" به عنوان بهترین فیلم. 
در اوایل آبان ماه امسال نیز کامبیز درم‌بخش، طراح و کاریکاتوریست صاحبنام ایرانی نشان شوالیه هنر و ادبیات فرانسه را دریافت کرد. او نخستین هنرمند ایرانی در عرصه‌ی هنرهای تجسمی است که موفق به دریافت این جایزه شده است.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی