حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۳ مهر ۲۸, دوشنبه

حمایت علی مطهری از «عصبانی نیستم»؛ فیلم باز هم سانسور می‌شود

درحالی‌که علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ایران، فیلم سینمایی «عصبانی نیستم» را اثری خوب و آموزنده دانسته و گفته که مشکل اساسی برای اکران ندارد، ‌حجت‌الله ایوبی،‌ رئیس سازمان سینمایی از سانسور مجدد این فیلم خبر داده است.  


درحالی‌که علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ایران، فیلم سینمایی «عصبانی نیستم» را اثری خوب و آموزنده دانسته و گفته که مشکل اساسی برای اکران ندارد، ‌حجت‌الله ایوبی،‌ رئیس سازمان سینمایی از سانسور مجدد این فیلم خبر داده است.  
به گفته این نماینده مجلس،‌ حساسیت بیش از حدی نسبت به حوادث سال ۸۸ وجود دارد و بعضی هر اشاره‌ای به آن حوادث را فتنه‌گری می‌دانند و مورد انتقاد قرار می‌دهند.
فیلم سینمایی «عصبانی نیستم» به کارگردانی رضا درمیشیان،‌ داستان دانشجوی ستاره‌داری است که از دانشگاه اخراج شده و به دنبال پیدا کردن شغلی مناسب جهت راضی کردن پدر دختر مورد علاقه‌اش برای موافقت با ازدواج آنهاست. در این فیلم در کنار خط اصلی قصه،‌ اشاراتی هم نسبت به وعده‌های محمود احمدی‌نژاد در طول سال‌های مدیریتش بر کشور،‌ وضعیت دانشجویان اخراجی و برخی حوادث سیاسی این سال‌ها می‌شود.

البته به نظر می‌رسد تمام اشارات سیاسی این فیلم،‌ باتوجه به سانسور حدود ۲۰ دقیقه از آن، ‌حذف شده باشند. ضمن آنکه پیش‌تر، حجت‌الله ایوبی،‌ رئیس سازمان سینمایی، در مورد این فیلم گفته بود که بعد از جرح و تعدیل‌های صورت گرفته، ‌«عصبانی نیستم» از یک فیلم سیاسی تبدیل به یک اثر اجتماعی شده است.
اما علی مطهری در گفت‌وگو با سایت آفتاب،‌  نگرانی‌ها در مورد نمایش این فیلم را نه به دلیل «سیاه نشان دادن» جامعه ایران، بلکه به دلیل قسمت‌هایی می‌داند که در این اثر به حوادث سال ۸۸ اشاره می‌شود. به گفته این نماینده مجلس،‌ بعضی نسبت به این موضوع حساس هستند و بقیه مسائل بهانه است.
مطهری در باره محتوای «عصبانی نیستم» گفته است: « این فیلم سرگذشت یک دانشجوی ستاره‌دار است و تلاقی‌هایی هم با حوادث سال ۸۸ دارد. در این فیلم قضاوتی درباره حوادث سال ۸۸ نشده است. بازی نقش اول مرد آن هم بسیار قوی است.»
از سوی دیگر، ‌حجت‌الله ایوبی،‌ رئیس سازمان سینمایی امروز دوشنبه با اشاره به احتمال سانسور مجدد بخش‌هایی از فیلم «عصبانی نیستم»، به خبرگزاری ایسنا گفت: « روز گذشته ۲۷ مهرماه،  جلسه بسیار خوبی با نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس داشتیم و بنای این کمیسیون بر تعامل‌، همکاری، کمک به سینمای کشور و سازمان سینمایی است.»
ایوبی با بیان اینکه او برای اکران فیلم‌ها آمده ا‌ست و نه توقیف آنها، اعلام کرد که فضای جلسه با کمیسیون فرهنگی مجلس را هم، فضای اکران دیده است و نه توقیف.
این اظهارنظر رئیس سازمان سینمایی درحالی است که چند روز پیش،‌ احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، ‌از ارسال نامه‌ای به وزارت ارشاد برای توقیف ۸ فیلم سینمایی خبر داده بود.
اما وزیر فرهنگ و ارشاد نیز دوشنبه ۲۸ مهر درباره ماجراهای پیش آمده در مورد اکران فیلم «عصبانی نیستم» توضیحاتی داد.
به گزارش خبرگزاری فارس،‌ علی جنتی درباره نامه رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس درخصوص توقیف فیلم‌های مرتبط با حوادث ۸۸ اعلام کرد که «ما بر اساس تشخیص خودمان عمل می‌کنیم و قرار نیست هرکسی برای ما تعیین تکلیف کند.»
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی