حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۳ مرداد ۱۵, چهارشنبه

رژه سالیانه دگرباشان جنسی در آمستردام

روز شنبه دوم ماه اوت، دگرباشان جنسی در شهر آمستردام در رژه افتخار شرکت کردند. جشن افتخار دگرباشان جنسی در آمستردام تنها جشن افتخار در جهان است که بر روی قایق‌های شناور بر آب، برگزار می‌شود. جشنواره پراید سالانه در مرکز شهر آمستردام در هفته اول ماه اوت برگزار می‌شود و با رژه قایق‌ها که معروف به «رژه کانال» است، پایان می‌یابد.روز شنبه دوم ماه اوت، دگرباشان جنسی در شهر آمستردام در رژه افتخار شرکت کردند. جشن افتخار دگرباشان جنسی در آمستردام تنها جشن افتخار در جهان است که بر روی قایق‌های شناور بر آب، برگزار می‌شود. جشنواره پراید سالانه در مرکز شهر آمستردام در هفته اول ماه اوت برگزار می‌شود و با رژه قایق‌ها که معروف به «رژه کانال» است، پایان می‌یابد. جشنواره افتخار آمستردام به کمک سازمان سی‌او‌سی، از سال ۱۹۹۶ برگزار می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای سالانه در هلند است.

کشور هلند و شهر آمستردام همواره در خط مقدم تلاش برای حق‌خواهی برای جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی بوده است. فعالیت گروه‌های حامی حقوق همجنسگرایان، دوجنسگرایان و تراجنسی‌ها بیش از ۷۰ سال است که در این کشور قدمت دارد. از نظر فعالیت‌های فراملی، سازمان COC در رژه کانال از حامیان شرکت دگرباشان جنسی از کشورهای اروپای شرقی است. در این کشورها جنبش‌های حق خواهی دگرباشان جنسی با چالش‌های اجتماعی و سیاسی بسیاری رو به رو هستند. سازمان COC از طریق رژه کانال، به این گروه‌ها کمک می‌کند که در سطح اتحادیه اروپا بیشتر دیده شوند و مشکلات آن‌ها بیشتر مطرح شود.


هلند اولین کشور در جهان است که در آن دو شریک هم‌جنس از نظر قانونی اجازه ازدواج پیدا کردند. سازمان سی‌او‌سی و دیگر سازمان‌های دگرباشان جنسی در هلند سال‌ها برای به دست آوردن این حق تلاش کرده بودند. بنیاد سی‌او‌سی هلند (COC Nederland)، قدیمی‌ترین سازمان دگرباشان جنسی در جهان است و فعالیت‌های خود را از سال ۱۹۴۶ تحت عنوان «مرکز فرهنگ و اوقات فراغت» (Cultuur en Ontspanningscentrum) آغاز کرد. این نام، در سال‌های ۱۹۴۰، نام مستعاری بود چرا که شرایط حقوق و اجتماعی آشکارسازی از همجنسگرایی هنوز ممکن نبود. جنبش حقوق دگرباشان جنسی در هلند، کم‌کم شعارهایی فراتر از حقوق برابر در سطح ملی پیدا کرده است و تمرکز بر مساله مبارزه با خشونت نسبت به دگرباشان جنسی در همه اروپا و کشورهای دیگر اکنون مهم‌ترین شعارهای سیاسی این جشنواره است.
در رژه معروف کانال، دگرباشان جنسی و حامیان آن‌ها بر روی قایق‌ها و کشتی‌ها می‌خوانند، می‌رقصند، شادی می‌کنند و پیام‌های سیاسی خود را حمل می‌کنند. جمعیت تماشاچیان ایستاده در طول کانال و بر روی پل‌ها می‌ایستند و آن‌ها را تشویق می‌کنند. منتقدان دگرباش جنسی از جناح چپ معتقدند که به مرور زمان، رژه کانال تجاری‌تر شده است و از اینکه شرکت‌های بین‌المللی هلندی مانند ING و شرکت حمل‌ونقل TNT حامیان مالی این رویداد هستند شکایت دارند. اما موافقان گرفتن حمایت مالی از شرکت‌های بزرگ بر این باورند که برای پذیرش دگرباشان جنسی در همه سطوح حمایت‌های دولتی و اقتصادی دنیای سرمایه، لازم است . قایق‌هایی که پیام تجاری حمل نمی‌کنند برای ورود به رژه کانال، صد یورو حق عضویت در رژه می‌پردازند. قایق‌های تجاری باید ۴۵۰۰ یورو به کمیته برگزاری جشنواره پراید آمستردام پرداخت کنند.
در رژه کانال، شهردار آمستردام، برخی از وزرا و نمایندگان مجلس هم برای حمایت از جامعه دگرباشان جنسی شرکت می‌کنند. جشنواره افتخار آمستردام با هدف آگاهی‌رسانی و ایجاد پذیرش اجتماعی برگزار می‌شود و در طول هفته شامل کنسرت‌ها، مسابقات ورزشی، نمایش‌های خیابانی و در نهایت رژه کانال است.
در پراید سال ۲۰۱۴، بیش از نیم میلیون نفر در این جشن شرکت کرده یا از آن بازدید کردند.


منبع این مطلب رادیو زمانه
نویسنده مطلب: آرزو
عکس‌ها از علی فتوتی
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی