حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۲ اسفند ۸, پنجشنبه

پاکو د لوسيا، گیتاریست سرشناس اسپانیایی،‌ درگذشت


پاکو دِ لوسیا Paco de Lucía آهنگساز و نوازنده گیتار اهل اسپانیا است. وی پیشروی سبک فلامنکوی نو است و از معدود نوازندگان گیتار است که توانسته به سبک‌های دیگر نیز وارد شود. پاکو د لوسیا برندهٔ جوایز متعدد هنری است.پاکو تا سال ۱۹۹۱ قادر به خواندن نت نبود و چنان‌که در فیلم زندگی‌نامه‌اش گفته، به عنوان یک نوازنده گیتار فلامنکو همیشه به ریتم در موسیقی‌اش اهمیت بیشتری می‌داده تا به درست به صدا در آوردن نت‌ها


پاکو د لوسيا، گیتاریست سرشناس اسپانیایی، در ۶۶ سالگی در مکزیک درگذشت.بر اساس گزارش ها آقای د لوسیا هنگام بازی با فرزندانش در ساحل دچار حمله قلبی شده بود.
او که از مهمترین گیتاریست های فلامنکو بود،‌ در پی انتشار مجموعه ای از آلبوم های فلامنکو در سالهای دهه ۷۰ به شهرت رسید و طی سالهای فعالیت هنری اش در سبک های کلاسیک و جاز هم گیتار زد.
او همچنین با کارلوس سائورا،‌ فیلمساز اسپانیایی، هم همکاری داشت و در فیلمکارمن،‌ محصول ۱۹۸۳،‌که جایزه بفتای ۱۹۸۵ را در رشته بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان برد،‌ ایفای حضور یافت.
او در سالهای اخیر در مکزیک و اسپانیا زندگی می کرد.
پاکو د لوسیا در ۲۱ دسامبر سال ۱۹۴۷ به دنیا آمد. نام اصلی اش فرانسیسکو سانچز گومز بود، پسر آنتونیو سانچز،‌ گیتاریست فلامنکو که از نسل کولی ها بود. او نام هنری خود را به یاد مادرش لوسیا گومز انتخاب کرد.
گفته می شود که او از پنج سالگی گیتار می نواخت.
در مقاله ای در نشریه گیتار پلیر در سال ۱۹۹۴ از قول او آمده است: "خانواده من با کولی ها بزرگ شدند. پدرم و همه برادرهام گیتار می زدند،‌ برای همین من پیش از اینکه بتوانم گیتار را بلند کنم،‌ حتی پیش از اینکه بتوانم حرف بزنم، صدای گیتار را می شنیدم. پیش از اینکه بتوانم بنوازم، تک تک ریتم های فلامنکو را می شناختم. حس و معنی موسیقی را می دانستم،‌ برای همین وقتی که شروع کردم به نواختن، یکراست به سراغ صدایی که در گوشم می شنیدم رفتم."
او در ۱۸ سالگی نخستین آلبومش را در مادرید منتشر کرد.
یکی از بزرگترین همکاری های هنری او با کامارون د لا ایسلا،‌ خواننده معروف بود. این دو در سال های دهه ۱۹۷۰ مجموعه ای آلبوم ضبط کردند که الهام بخش جنبش نیو فلامنکو (فلامنکو نو) شد.
در سال ۲۰۰۴ پاکو د لوسیا جایزه معتبر اسپانیایی آستوریاس برای هنر را به عنوان جهانی ترین هنرمند فلامنکو دریافت کرد.
هیئت داوران این جایزه در آن زمان گفتند: "سبک او فانوسی برای نسل های جوان است و هنرش او را یکی از بهترین سفرای فرهنگ اسپانیایی در جهان کرده است."
از میان کسانی که خارج از اسپانیا با او همکاری داشتند جان مک لاگلین بریتانیایی بود.
کاربران فراوانی درباره مرگ او در توییتر نوشته اند. یکی نوشته است: "به فرشته ها گیتار خواهی آموخت."

ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی