حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۲ اسفند ۹, جمعه

نشان عالی هنر و ادبیات فرانسه نصیب اصغر فرهادی شد

آقای فرهادی روز پنج‌شنبه نشان عالی هنر و ادبیات را از خانم اورلی فیلیپتی، وزیر فرهنگ فرانسه دریافت کرد
اصغر فرهادی، فیلمساز ایرانی و نخستین برنده جایزه اسکار در ایران، نشان عالی هنر و ادبیات کشور فرانسه را از آن خود کرد. اصغر فرهادی، فیلمساز ایرانی و نخستین برنده جایزه اسکار در ایران، نشان عالی هنر و ادبیات کشور فرانسه را از آن خود کرد. 
 
به گزارش وب‌سایت وزرات فرهنگ و ارتباطات فرانسه، آقای فرهادی روز پنج‌شنبه، هشتم اسفندماه، این نشان عالی را از خانم اورلی فیلیپتی، وزیر فرهنگ این کشور، دریافت کرد.
آقای فرهادی روز پنج‌شنبه نشان عالی هنر و ادبیات را از خانم اورلی فیلیپتی، وزیر فرهنگ فرانسه دریافت کرد
آقای فرهادی روز پنج‌شنبه نشان عالی هنر و ادبیات را از خانم اورلی فیلیپتی، وزیر فرهنگ فرانسه دریافت کرد 
به گزارش شبکه «ون مینوت» [۲۰ دقیقه]، و آن‌ طور که عکس مدال آقای فرهادی نشان می‌دهد او برنده نشان افسری شده است. نشانی که همراه با یک گل پارچه‌ای تزئینی بر سینه چپ فرد برنده نصب می‌شود و هر ساله ۶۰ نفر برنده آن اعلام می‌شوند. 

نشان عالی هنر و ادبیات فرانسه از سال ۱۹۵۷ هر ساله به کسانی اعطا می‌شود که مشارکتی چشمگیر در زمینه اعتلای فرهنگ، هنر و ادبیات داشته‌اند.

نشان عالی فرهنگ و هنر بخشی از جایزه «نشان شوالیه ملی لیاقت» است که توسط ژنرال دوگل پایه‌ریزی شد.

آقای فرهادی که در حال حاضر قرارداد ساخت فیلمی دیگر را با یک کمپانی اروپایی امضا کرده است، در سال۲۰۱۳ با فیلم «گذشته» (محصولی از کشور فرانسه) در جشنواره فیلم کن شرکت کرد و برنیس بژو، بازیگر زن این فیلم، توانست جایزه بهترین ایفای نقش اصلی زن را برای بازی در این فیلم دریافت کند. 

اصغر فرهادی سال ۲۰۱۲ با ساخت فیلم «جدایی نادر از سیمین» توانست به شهرتی جهانی دست پیدا کند. در جشنواره فیلم برلین خرس طلایی بهترین فیلم به «جدایی نادر از سیمین» رسید و بازیگران زن (لیلا حاتمی و ساره بیات) و مرد (پیمان معادی، شهاب حسینی، علی‌اصغر شهبازی و بابک کریمی) این فیلم توانستند همگی به شکل مشترک جایزه خرس نقره‌ای را دریافت کنند.

گذشته از جشنواره برلین، فیلم آقای فرهادی در فرانسه و آمریکا نیز بسیار تحسین شد و جوایز اسکار، سزار و گلدن گلوب (هر سه در رشته بهترین فیلم خارجی) را از آن خود کرد.

ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی