حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۲ دی ۱۳, جمعه

مزخرف‌ساز سانتی‌مانتالی

موضوع تجاوز به كودكان تنها ميان دختر بچه ها نيست بلكه براي پسر بچه ها هم اتفاق مي افتد و امار نشان ميدهد اغلب اين قربانيان خود بعدها بعضن به متجاوزين تبديل ميشوند. و ديگر اينكه مشكل را از دوش جامعه و مراقبتهاي عمومي لازم در جامعه مانند امنيت مدارس و سرويسهاي مدارس، مشاورين مدرسه كه جز به كار تذكرهاي ازارنده حجاب و نمازهاي اجباري مددارس نمي ايند، يا نقش رسانه ها و .. برداشته شده بود و بتقريبن به طور كامل خانواده را مسؤول معرفي كرده بود و انهم مشخصن زنان و مادران خانواده را. به هر حال اگر فيلم را ديديد اين نكات را در خواهيد يافت.


                                         توییتر سه پنج برای مطلب فرهنگی و هنری


هژیر پلاسچی/فیس بوک

البته که از مزخرف‌ساز سانتی‌مانتالی هم‌چون پوران درخشنده با آن سینمای اندرزگوی نصیحت‌گر و آن بشردوستی‌های مهوع بالاشهری و آن پیام‌های اخلاقی نخ‌نما، انتظاری بیشتر از این نمی‌رفت، اما به مدد صنعت تبلیغات، فیلم «هیس... دخترها فریاد نمی‌زنند» قرار بوده یک اتفاق در سینمای ایران باشد و با به تصویر کشیدن تابوی مسکوت مانده‌ی پدوفیلی (بچه‌بازی) فصل جدیدی در «سینمای اجتماعی» باز کند. استقبال «فعالان اجتماعی» از این فیلم هم به مجموعه‌ی این هیاهو افزوده است و قرار بوده ما با فیلمی تکان‌دهنده روبه‌رو باشیم. با این همه:
اول: متجاوزین در فیلم پوران درخشنده چه کسانی هستند؟ اولی کارگر مغازه‌ی مادر دختربچه‌یی از یک خانواده‌ی مرفه و دومی سرایه‌دار یک ساختمان مسکونی بالاشهری با ساکنانی که لااقل یکی از آنها، با بازی امیر آقایی، «اعتبار بازار است». ذهن طبقاتی فرادستانه‌ی کارگردان حتا نمی‌تواند تصور کند که بالاشهری‌ها بتوانند متجاوز باشند، متجاوزین تنها همان دیگری‌های حذف شده و بی صدای پایین شهری‌اند که مورد تفقد اربابان بالاشهری قرار گرفته‌اند اما نمک می‌خورند و نمکدان می‌شکنند. حتا به رغم این‌که به مدد ده‌ها تحقیق میدانی می‌توان ثابت کرد در میان بالاشهری‌های محبوب درخشنده، تجاوز و آزار جنسی کودکان اغلب توسط اقوام نزدیک انجام می‌گیرد، کارگردان ترجیح داده است سراغ کسانی برود که به خودیِ خود متهم‌اند. نگاه پوران درخشنده به تهی‌دستان تداوم ستم طبقاتی واقعن موجود است و او و هوراکشانش، لااقل از این پس، در تحقیر و ستمی که سرایه‌داران و کارگران خانه‌ها و فروشگاه‌های بالاشهری‌ها متحمل می‌شوند، شریک و سهیم خواهند بود. این آنان بوده‌اند که تصویر متجاوز را نیز به تصاویر تحقیرآمیز اینان افزوده‌اند.
دوم: دراین فیلم با همراهی و همدلی کارگردان و مخاطبان و هوراکشان، سرانجام مراد (بابک حمیدیان) به جرم تجاوز به چندین کودک به دار آویخته می‌شود. جذابیت ماجرا آنجاست که بخش بزرگی از هوراکشان و احتمالن خود کارگردان هم از مخالفان مجازات اعدام‌اند. چندی پیش نیز در جریان مواجهه با صفحه‌یی فیس‌بوکی به نام «دخترای سکسی؛ فنج‌های فیس‌بوک»، برخی فعالان اجتماعی به پلیس فتا (همان نیرویی که وبلاگ‌نویسان و فیس‌بوک‌داران را بازداشت می‌کند و در قضیه‌ی قتل ستار بهشتی هم دخیل بوده است) متوسل شدند و به گرداننده‌ی صفحه وعده دادند که در صورت بازداشت اعدام خواهد شد و به سزای اعمالش خواهد رسید. البته که به تجربه می‌دانیم اگر این فرد بازداشت شود و صدای فارسی آمریکا و بی. بی. سی فارسی و رادیو فردا چند گزارش در مورد او منتشر و با اعضای خانوده‌اش مصاحبه کنند، همین افراد با شعارهای تخمی «اعدامش نکنید» و «آزادش کنید»شان جولان خواهند داد و نامه امضا خواهند کرد و بیانیه خواهند نوشت و به سازمان ملل و احمد شهید شکایت خواهند برد و هیچ بعید نیست عکس پروفایلشان را هم به عکس گرداننده‌ی حالا مظلوم شده‌ی صفحه‌ی فنج‌های فیس‌بوک تغییر دهند. همین است که هوراکشان «فعال» اصلن به روی مبارک نمی‌آورند که کارگردان «بشردوست» و «اجتماعی‌ساز» ماله به این گندگی روی مجازات اعدام کشیده است.
سوم: در ذهنیت ارتجاعی پوران درخشنده اگر نه مقصر اصلی، اما مقصر بعدی زنانی‌اند که در ایفای نقش قدسی مادری اهمال کرده‌اند. اگر مادر دختر اول (شیرین) اصرار نداشت که بیرون از خانه کار کند و در راستای ایفای نقش مادر نمونه خودش فرزندش را از مدرسه به خانه می‌آورد و به کارگرش اعتماد نمی‌کرد، شیرین مورد تجاوز قرار نمی‌گرفت و اگر مادر دختر دوم (عسل) از دستور شوهرش سرپیچی نکرده بود و خودش فرزندش را از مدرسه به خانه می‌آورد و به سرایه‌دار ساختمان اعتماد نمی‌کرد، تجاوز دومی اتفاق نمی‌افتاد. آیا این تصویر سنگ شده از زنی که وظیفه دارد مادر خوبی باشد و از کودکی برای ایفای نقش جنسیتی «مادر فداکار» با بهشتی زیر پاهایش پرورش یافته، برای کسی، حتا برای یک نفر از آن خیل عظیم هوراکشان آشنا نبوده است؟ عجب!
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی