حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۲ تیر ۱۹, چهارشنبه

دستنوشته‌های بکت بیش از ۹۵۰ هزار پوند فروخته شد


دستنوشته های مورفی، نخستین رمان ساموئل بکت در حراجی ساتبی به مبلغ ۹۶۲ هزار و ۵۰۰ پوند فروخته شد.
خریدار این دستنوشته ها دانشگاه ردینگ است که قصد دارد آن را به مجموعه اش که حاوی بیش از ۵۰۰ دستنوشته و چرکنویس است اضافه کند.
این مجموعه شامل شش دفترچه یادداشت و پر از طرح و خط خطی و نوشته هایی است که مجموعا چرکنویس اولین کار عمده این نویسنده به شمار می رود.
پیت کسل، سخنگوی دانشگاه به بی بی سی گفت که هزینه این مجموعه از طریق فروش برخی دیگر از اموال دانشگاه تامین خواهد شد.
پرفسور جیمز نولسون از دانشگاه ردینگ که مبلغ نهایی را از سوی دانشگاه در حراج پیشنهاد داد، گفت که این حراجی مهمترین "حراج دستنوشته" در چند دهه گذشته است.
او گفت که دستنوشته های بکت بیش از پنجاه سال در دست مالکان خصوصی بوده است.
دکتر گابریل هیتون، متخصص امور دستنوشته ها در حراجی ساتبی، می گوید که این دفترچه ها دریچه منحصربه فردی را رو به ذهن بکت می گشاید.
http://brainy.ir/wp-content/uploads/2012/11/Samuel-Beckett.jpgدستنوشته این رمان که در ابتدا "ساشا مورفی" نام داشت، حاوی طرح هایی از چارلی چاپلین و جیمز جویس و مقداری خط خطی و ویرایش است.
دکتر هیتون گفت: "ما شمردیم و دیدیم که جمله اول رمان، به هشت شکل مختلف نوشته شده است"
این رمان که نخستین بار در سال ۱۹۳۸ منتشر شد، داستان مورفی و آرزویش برای فاصله گرفتن از زندگی است.
دکتر هیتون می گوید که این دستنوشته ها برای نخستین بار نشان می دهد که بکت موضوعات عمده ای نظیر "تمایل به خاتمه دادن به هرگونه تماس انسانی" را که در سراسر آثارش تکرار می شود، می کاود.
او می گوید که این نوشته ها اصلاحات و ویرایش های نویسنده را در روند "تلاش برای شروع کردن کتاب" نشان می دهد.
سال گذشته نخستین چاپ مورفی که در سال ۱۹۳۸ منتشر شده، به مبلغ ۱۲ هزار پوند به فروش رفت.
این دستنوشته ها که به دوست و همکار بکت، برایان کافی، سپرده شده بود، در سال های دهه ۱۹۶۰ به یک کلکسیونر شخصی فروخته شد و پس از آن ورثه او، آنها را فروختند.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی