حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۲ اردیبهشت ۳۰, دوشنبه

بخشی از مصاحبه اصغر فرهادی با لوموند،16 مه 2013

-  بعضی از مقامای [ایران] به اسکار شما بد واکنش نشون دادن. این اسکار برای شما به عنوان یه جور محافظ عمل کرده یا یه دردسر شده براتون؟
- تعجبی نکردم. خودمو آماده کرده بودم که چنان به رسمیت شناختنی[گرفتن اسکار]، جاشو بده به انتقادات. سیستم تو ایران اصلا یک دست نیست. بعضی از نماینده‌های حکومت متقاعد شدند که یه توطئه همیشگی وجود داره. با این حال وقتی سکوت طرف مقابل رو میبینم، میزارم به حساب موافقتشون. همین برام راضی‌کنندس.
-  یه فیلم دیگه راجع به ایران اسکار 2013 رو برد؛آرگو. نظرتون دربارش چیه؟
- این فیلم بی‌نهایت از نظر سینمایی ضعیف بود. به عنوان یه ایرانی، من هیچ مشکلی با این قضیه ندارم که کسی بخواد فیلمی راجع به اتفاقاتی که تو کشور من افتاده بسازه،بر عکس[خوشحالم میشم]. اما وقتی شما یه وظیفه‌ی به عهده میگیرید، باید کلی  احتیاط کنید. توی آرگو، این دید محتاطانه خیلی کم لحاظ شده. وقتی انقلاب شد، من خیلی جوون بودم، اما خاطره دقیقی ازش تو ذهنم دارم. اون موقع تو  اصفهان زندگی میکردم. کلی آدم توریست تو شهر بودند و هیچوقت کوچکترین عکس‌العمل پرخاشگرانه‌ای نسبت بشون ندیدم.
-  چند سالی هست که کمتر فیلمای ایرانی می‌بینیم. چه اتفاقی افتاده؟
-  تو کارهای هنری و سینمایی فراز و نشیب وجود داره تو هر کشوری. و در واقع چند سال اخیر تو ایران یه دوره رکود رو داریم. دلیل‌ها مختلف هستند. برای ساخت یه اثر سینمایی باید انگیزه داشت. اگه اینو قطع کنیم،واضحه که شما نمیتونید شرایط لازم برای ساخت فیلمتون رو مهیا کنید. [از طرف دیگه] این واقعیتیه که چندین کارگردان ایران رو به تازگی ترک کردن. اما اونایی که داخل موندن زیاد هستن و برای ادامه کار دردسرهای زیادی دارن. نباید اونا رو فراموش کرد. مطمئنم اگه روزنه کوچیکی باز بشه این خلاقیت دوباره خودش رو نشون میده.
-  از سال 2009 [حوادث بعد از انتخابات] به نظر میرسه کشور شما یک جورایی دچار افسردگی شده باشه؟
-  نمیخوام بگم که ایران از نا امیدی بزرگتری نسبت به دیگر کشورا رنج می‌بره. با این حال، اگه ایران امروز رو با ایرانی که چند سال پیش بود مقایسه کنیم به نظرم میرسه که وضع ایرانی‌ها بدتر شده. اما اونها تسلیم نشدن؛ هنوز بسیاری از مردم هستن که برای امید به روزهای بهتر مبارزه میکنند. این کلیشه رو دوست ندارم  که مردم ایران رو دست‌بسته و منفعل نشون میدن که هر بلایی سرشون میاریم حرفی نمیزنن. مسیری رو که  امروز داریم توش حرکت میکنیم، یه مسیر تحمیلیه، اما این حجم انرژی هرز نخواهد رفت.  
- اغلب به احتمال جنگ علیه کشور شما اشاره میکنیم. این برای شما یه منبع نگرانی هست یا به نظرتون واقعی نمیاد؟
-   در این مرحله، جنگ تو خارج از ایران خیلی جدی‌تر گرفته میشه تا داخل ایران. از صمیم قلبم میخوام که این اتفاق نیفته. جنگ یه مشکله، نه یه راه حل. جنگ، به جز پر و پیمون کردن جیب تولید‌کننده‌های سلاح، هیچ چیزی رو به ارمغان نمیاره..
-  [به عنوان سوال آخر] پروژه‌ای رو در حال حاضر در دست دارید؟
-  الان نه، چیزی ندارم. میخوام برگردم ایران. از آخرین باری که ایران بودم یک سالی میشه که گذشته.
منبع:
http://goo.gl/1VBfF
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی