حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۱ دی ۲۴, یکشنبه

خبردستگیری ترانه سازان موردِحمایت،حقیقت یا مظلوم نمایی؛یعنی فاجعه

برای قضاوت صحیح،لطفا تا انتهای مطب رو بخوانید؛
دوستان ترانه سرا و ترانه دوست ؛ خبری مبنی بر دستگیری چند تن از «روئین تنان» موسیقی و ترانه ( جز یک نفر) - که طی این سال ها ،همیشه حمایت عجیب و غریبی ازشون انجام شده ، از دادن تیتراژهای بی شمار تلویزیونی در عین کار کردن با تندترین خواننده های خارج ازایران بگیر تا بزرگ سازی های کاذب مطبوعاتی ، تا داشتن مجله موسیقیایی و سردبیر شدن بی کوچکترین توانایی فنی ِ رسانه ای ... - منتشر شده که از دو حالت خارج نیست؛
1.یا این حرکت، صرفا برای پاسخ گویی به سوالات موجود انجام شده و کاملا«فرمالیته»ست تا دیگه کسی نگه چطور با این افراد هیچ کس ،هیچ کاری نداره، اما بقیه اگه کوچکترین حرکتی بکنن باهاشون برخورد میشه؟
در نتیجه یا اصلا دستگیر نشدن یا اگه شدن هم خیلی زود آزاد میشن.

2.یا هم این که واقعا دستگیر شدن و به این زودی ها هم آزاد نمیشن و برخورد کاملا جدی بوده و نمایشی طراحی شده از سوی «مافیای ترانه» نیست.
در این صورت واقعا اتفاق بدی افتاده . چون که به هیچ عنوان راه حل موضوع، دستگیری و برخورد نیست . اصلا این افراد جرمی مرتکب نشدن که بخوان دستگیر بشن. تازه باید فضا رو باز کرد که غیر از این ها، همه بتونن آزادانه کار کنن. صدور فرهنگ پاک و مومنانۀ ایرانی-اسلامی موجود درکشور ، به خارج از مرزها، نه تنها مجرمانه نیست که باید مورد حمایت هم قرار بگیره. البنه نه صرفا حمایت از چند نفر ِ خاص.
مسلماً این کار تاثیر زیادی در جلوگیری از غرب زدگی و ابتذال فرهنگ ایرانیان خارج از کشور و از اون بیشتر، مخاطبان داخلی خواهد داشت. پس با تمام انتقاداتی که به این «مافیای بانفوذ» داشته و داریم، امیدواریم این خبر صرفا برای پاسخ به «چرا» های افکار عمومی باشه و این افراد خیلی زود به فعالیت های هنریشون برگردن
از مسئولین عزیز دست اندر کار هم میخوایم - با تموم انتقاداتی که به حمایت خاص از این افراد داریم- که اگر دستگیری ای صورت گرفته، هرچه زودتر به آزادی منجر بشه . در بند بودن ِحتی یک انسان هم، درد آوره،تازه اگه هنرمند واز تبار احساس هم باشه ...

.
پا نوشت(از بین کامنت ها) :

* امیدواریم واکنش افکار عمومی و جامعه ؛ اونقدر قاطع باشه که دیگه هیچ وقت خبری از دستگیری هنرمند ها منتشر نشه 
نه این که ما از بی قانونی حمایت کنیم ، هرگز . با هر قانون شکنی باید به طور قانونی برخورد بشه . اما وقتی کسی فقط شعر نوشته یا آهنگ ساخته ، چه قانون شکنی ای صورت گرفته که بخواد باهاش برخورد بشه ؟
ما با این افراد مشکل داریم ، اما این دلیل نمیشه که اونارو مجرم بدونیم .به هیچ عنوان جرمی این وسط انجام نشده
البته تاکید میکنیم که حساب کارهای ضد دینی و ضد اعتقادی و بی شرمانه و مبتذلی که بعضی بی هویت ها انجام میدن جداست . از هرگونه برخورد قانونی با توهین کنندگان به مقدسات مردم،توسط مسئولین حمایت می کنیم 
اما حقیقتا این افراد هیچ کدام به هیچ عنوان اهل کار مبتذل یا خدای نکرده ضداخلاقی - ضد مذهبی نبوده و نیستند و نخواهند بود.

*در هر دو صورت از یک « غیر عرف» داره «عادی سازی» صورت می گیره و این فاجعه ست 
باید اصل خبر هرچه سریعتر تکذیب بشه 
وگرنه دیگه هر هنرمندی کلامی گفت، باید منتظر خبر دستگیریش باشیم و این اصلا خوب نیست
امیدواریم جامعه از «حرمت هنر و هنرمند» به طور قاطع دفاع کنه. تا وقتی توهین به مقدسات مذهبی و اعتقادات دینی مردم نشده، نباید با هنرمند صرفا به جرم آثارش برخورد قضایی کرد.
از مسئولین محترم هم میخوایم که با اطلاع رسانی ، به مردم اطمینان بدن که برخورد با هنرمندان به هیچ عنوان در دستور کار نبوده و نخواهد بود. همونطور که تا به حال هم سعی شده با هنرمندها مهربانانه برخورد بشه و نهایتا مجوز کار ارائه نشه که همونم امیدواریم دیگه نباشه

*در هر حال ما همه از یک ریشه ایم و باید در همچین مواقعی کنار هم باشیم
حتی در حد انتشار خبر هم ، دستگیری چند شاعر و آهنگساز فاجعه ست 
این افراد ممکنه کارشون، نمایش بوده باشه ، اما بقیه که دیگه کسی و ندارن که بخوان نمایش بازی کنن
واقعی؛ دیگه نمیتونن کار کنن و واقعی نونشون بریده میشه و واقعی هم یه روز دستگیر میشن و واقعی هم همون جا می مونن
باید به شدت نسبت به اصل خبر واکنش نشون بدیم 
جای شاعر و جای هنرمند، به هیچ عنوان «پشت حصار» نیست

*امیدواریم که نه تنها این افراد آزاد بشن ، که دیگر دوستانی که به دلیل همکاری با خواننده های خارج از کشور ممنوع الکار هستن، اجازه فعالیت رسمی رو دوباره داشته باشن و بتونن هنرخودشون و به تمام هموطناشون در در ایران و اقصی نقاط دنیا ارائه کنن
سیاست جذب حداکثری واقعا میتونه روش خوبی برای مسئولین محترم فرهنگی باشه
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی