حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۱ آبان ۱۰, چهارشنبه

فیلم‌سازی پورنو٬ صنعتی که دیگر پول‌ساز نیستلویی ترو (راست) در کنار تامی گان از ستارگان مشهور فیلم های پورنو

صنعت فیلمسازی بزرگسالان این روزها به سختی می‌تواند با تولیدات رایگانی که اینترنت در دسترس همگان قرار می‌دهد رقابت کند و ستارگان فیلم‌های پورنو نیز باید راه‌های جدیدی برای رقابت و جلب مشتری پیدا کنند.
تامی گان٬ یکی از ستارگان مشهور فیلم‌های پورنو سر صحنه فیلمبرداری در یکی از نواحی صنعتی لاس وگاس همسر ایده‌آل خود را توصیف می کند: "فداکار٬ مهربان و کسی که دلش بخواهد بچه‌دار شود. راستش رو بخواهید در صنعت پورونوگرافی نمی‌توانم چنین کسی را پیدا کنم."


تامی چند روز قبل٬ در مزرعه ای که در شمال حومه لس آنجلس اجاره کرده٬ جوایز متعددی را که برای بازی در فیلم ها دریافت کرده است به من نشان داد. ارتشی از مجسمه های کوچک مثل مجسمه های اسکار اما برای فیلم‌های پورنو.تامی که در طول ۸ سال گذشته بازیگر فیلمهای پورنو بوده٬ در حدود ۱۲۰۰ صحنه بازی کرده است. او عضلانی است٬ چهره اش کمی به مردم آمریکای لاتین شباهت دارد و کمی هم به رابرت دنیرو. به قابل اعتماد بودن شهرت پیدا کرده است و این ویژگی وی در صنعت پورنوگرافی بسیار با‌ارزش است.
فیلمبرداری امروز صحنه ای بود از فیلمی که قرار است از طریق یک سایت اینترنتی پخش شود. تامی نقش یک "مشتری سری" را بازی می‌کرد که برای بررسی نحوه ارائه خدمات به مشتری وارد یک فروشگاه ویدیو می شود.
طرف "عشقی" او (اگر بشود چنین عنوانی برایش گذاشت) مدیر فروشگاه است که نقش وی را تاشا رین٬ ۲۳ ساله بازی می کند.


تامی به من گفت که در طول ۴ سال اخیر مجرد بوده و نتوانسته کسی را پیدا کند که بتواند با نحوه زندگی او بسازد٬ یا شاید هم او نمی‌تواند کسی را دوست داشته باشد که می تواند نحوه زندگی او را تحمل کند.
تامی می گوید: "این طبیعی نیست از کسی که دوستش دارید خداحافظی کنید برای اینکه بروید سر کار و با کسی همخوابه شوید که دوستش ندارید."
شاید برای میلیون‌ها نفر از طرفداران فیلم‌های پورنو٬ زندگی ستارگان این فیلم‌ها رویایی باشد. هفته‌ای ۵ یا ۶ بار با زنان زیبا همخوابه شوید و در ازایش پول هم بگیرید.
اما واقعیت چیز دیگری است. اولا که حقوق بازیگران فیلم‌های پورنو زیاد نیست٬ صحنه ای ۱۵۰ دلار. بیمه بهداشتی و یا حقوق بازنشستگی هم را باید گذاشت در کوزه و آبش را خورد.
بگذریم از اینکه آمیزش جنسی تحت فرمان کارگردان و زیر نور فیلمبرداری و دوربین های متعدد کار هر کسی نیست. حداقل کاری نیست که هر کسی بتواند با داشتن یک رابطه عاطفی٬ به راحتی و بدون شرمندگی انجام دهند.
حتی در بهترین شرایط هم کار سختی است چه رسد به این شرایط که اصلاً هم خوب نیستند.
"

صنعت فیلمسازی پورنو در بحران به سر می برد٬ دانلودهای غیر قانونی از سایت های شبیه یوتیوب سود حاصل از فروش آن را پایین آورده است. همچنین ویدیوهای آماتوری که در سایت‌های پولی قابل دریافت است به درآمد حاصل از فروش فیلم‌های پورنو صدمه زده است.
هنگامی که ۱۵ سال پیش برای اولین بار در مورد صنعت فیلم‌های پورنو در لس آنجلس گزارش تهیه می‌کردم اوضاع کاملاً متفاوت بود. شرکت های فیلمسازی پورنو میلیونها دلار سود داشتند.
آن روزها محور گزارش سودهای کلان این صنعت زیرزمینی بود که ممکن بود به زودی وارد جریان اصلی فیلمسازی شود.
چند تن از بازیگران فیلم‌های پورنو داشتند به شهرت ستارگان سینمایی می رسیدند. تریسی لوردز٬ جنا جیمسون٬ ران جرمی (که برای موهای انبوه بدنش به جوجه تیغی مشهور بود) از جمله ستارگان مشهور این فیلم‌ها بودند.
یکی از بهترین بازیگران که با اسم مستعار "جان دو" کار می‌کرد به حدی محبوب شده بود که یکی از شرکت های معتبر تولید فیلم‌های پورنو (وی‌وید ویدیو) با او قراردادی اختصاصی بست.
من ۱۵ سال پیش سر صحنه یک از فیلم‌ها با او مصاحبه کردم. ۹ سال بعد از آن مکالمه٬ جان دو در سن ۴۳ سالگی خودکشی کرد.
جان دو با یکی از همکارانش٬ مونیک دی مون ازدواج کرده بود. مونیک بازنشسته شده و در حال حاضر در فاصله ۸۰۰ مایلی لس آنجلس زندگی می‌کند. او گفت که شوهرش به دلیل اعتیاد به مواد مخدر خودکشی کرد.
اما بسیاری از همکارانش فشارهای مالی را دلیل عمده خودکشی او تلقی می کنند و می‌گویند در بازاری که مملو از تولیدات رایگان است دشوار می‌توان درآمد داشت.
بازیگران زن راه‌های دیگری برای کسب درآمد در کنار بازی در فیلم‌های پورنو پیدا کرده اند.
کگنی لین کارتر٬ ستاره فیلم‌های پورنوگرافی با اجرای نمایش در مقابل وب کم در اتاق خواب خود کار می کند. تصاویر وب کم زنده پخش می‌شوند و اینتراکتیو هستند به همین دلیل به طور قاچاقی نمی‌توان آن را پخش کرد.
در حالیکه کگنی داشت در اتاق خواب در مقابل لپ تاپش وب شو اجرا می کرد من در آشپزخانه در کنار دوست پسرش٬ مونته٬ پنهان شده بودم.
وقتی که آنجا بودم٬ مونته نارضایتی خود را از یکی از صحنه‌هایی که کگنی در مقابل وب کم اجرا کرده بود توضیح داد. یکی از مشتری‌ها به کگنی سفارش داده بود عملی را انجام دهد که در هیچیک از رسانه‌های معتبر نمی‌توان آن را شرح داد.
بسیاری از بازیگران زن فیلم‌های پورنو برای به دست آوردن درآمد بیشتر خودفروشی نیز می کنند. بازیگران زن بابت هر صحنه ای که در فیلم‌های پورنو بازی می‌کنند حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار حقوق می گیرند. در صورتی که اگر همان کار را "خصوصی" انجام دهند٬ حدوداً دو برابر پول می گیرند.
برای بسیاری از بازیگران٬ کار فیلم در حاشیه است و از آن برای تبلیغ خود و رونق بخشیدن به کار خصوصی خود استفاده می کنند.
برای بازیگران مرد گزینه ها محدود است. کار وب کم و روسپی گری وجود ندارد و حقوق آن‌ها برای بازی در فیلم هم از زنان کمتر است.
برای بازیگران مشهوری چون تامی گان هنوز کار مداوم وجود دارد. اما او هم هنوز با احساس تنهایی و شهرت توأم با بدنامی که این کار با خود به همراه آورده است باید دست و پنجه نرم کند.
بعد از پایان فیلبرداری در لاس وگاس٬ در متلی معمولی در یکی از بلوارهای دور افتاده در لاس وگاس ملحق شدم.
برای بازی خوبش از او تعریف کردم. می‌دانستم حرف‌هایم ممکن است عجیب به نظر برسد اما دلم می‌خواست بداند که تحت چه شرایط سختی بازی کرده است – طولانی بودن صحنه٬ بودن افراد زیاد در سر صحنه و بی حوصلگی طرف مقابل.
او گفت: "شغل من همین است."
جواب او هم غم انگیز بود هم قهرمانانه. اما معلوم نیست که این شغل تا چه مدت وجود داشته باشد.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی