حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۰ بهمن ۱۸, سه‌شنبه

بهشت زهرا، جهنم خانواده ها

داستان مصور "بهشت زهرا" به حوادث پس از تقلب در انتخابات ریاست جمهوری 1388 می پردازد. در این داستان یک مرد جوان وبلاگ نویس به دنبال برادر 19 ساله اش است که پس از شرکت در تظاهراتی ناپدید شده. نویسنده و طراح تصاویر این کتاب دو ایرانی با نام های مستعار امیر و خلیل هستند که در آمریکا زندگی می کنند.


این کتاب در سال 2010 به زبان انگلیسی به طور آنلاین منتشر شده بود و بعد از تنها دو هفته به 12 زبان در اینترنت قرار گرفته بود. در سال 2011 "بهشت زهرا" به صورت کتاب در 226 صفحه منتشر شد. در حال حاضر فقط بخش هایی از این کتاب به صورت آنلاین و رایگان موجود است و کسانی که میخواهند کل آن را بخوانند، باید کتاب را بخرند.نویسنده "بهشت زهرا" تصویری کامل و همه جانبه از بلایایی که بر سر معترضین آوردند و زجرهایی که خانواده هایشان باید متحمل می شدند، ارائه داده است: از بی خبر گذاشتن خانواده هایی که اعضایشان ناپدید شده بودند گرفته تا شکنجه و تجاوز در اوین و کهریزک و کشتارهای دسته جمعی و گورهای بی نشان. درد وغمی جانگداز بر صفحه به صفحه این کتاب سنگینی می کند و کمتر کسی می تواند در حین خواندن آن جلوی سرازیر شدن اشک هایش را بگیرد. برای همین خواندن این کتاب را به کسانی که در خود حالت هایی از افسردگی می بینند، توصیه نمی کنم.


"بهشت زهرا" همچنین تصویری نسبتا جامع از روابط بین انسان ها در ایران به دست می دهد و یکسری مکانیزم هایی را که در روابط افراد عمل میکنند، نشان می دهد: از کمک های مردم به همدیگر گرفته تا رشوه خواری و استفاده از "پارتی" برای حل مشکلات.


در کتاب انگلیسی در مورد افراد، اسامی و کلمات ناشناخته برای خارجیان، در مورد انتخابات 1388، زندانهای رژیم، قتل ندا و غیره توضیح داده شده و لیست بیش از 16 هزار نفر از کشته شدگان توسط رژیم که به کوشش بنیاد برومند تهیه شده، در پایان آمده است.

 
"بهشت زهرا" را می توان از کتابفروشی ها و یا از طریق اینترنت (مثلا از آمازون) خرید.صفحه رسمی کتاب "بهشت زهرا" که در آن می توان به 13 زبان بخش هایی از کتاب را به طور رایگان خواند.

مطلب ویکی پدیای فارسی راجع به این کتاب (در ویکی پدیا آمده که نویسنده "بهشت زهرا" از ماجرای سهراب اعرابی الهام گرفته است.)

مقاله یورونیوز فارسی راجع به این کتاب

ویدئویی در یوتیوب راجع به این کتاب (مدت: 8 دقیقه)
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی