حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۵ مرداد ۱, جمعه

۳ ثانیه همجنسگرایی در «پیشتازان فضا»

 در روایت تازه این مجموعه پربیینده به کارگردانی جاستین لین که می‌بایست نمایانگر تنوع فرهنگی در یک جهان اتوپیایی باشد، این بار به همجسنگرایان هم استثنائاً فضایی اختصاص داده شده، اما فقط به مدت سه ثانیه.برای دریافت آخرین مطالب به کانال سه پنج در تلگرام بپیوندید

https://telegram.me/sepanjlitr


نمایش عمومی «پیشتازان فضا» مهم‌ترین رویداد سینمایی در فصل تابستان در کشورهای غربی‌ست. در روایت تازه این مجموعه پربیینده به کارگردانی جاستین لین که می‌بایست نمایانگر تنوع فرهنگی در یک جهان اتوپیایی باشد، این بار به همجسنگرایان هم استثنائاً فضایی اختصاص داده شده، اما فقط به مدت سه ثانیه.
هیکارو سورو و خانواده «رنگین کمانی»‌اش
هیکارو سورو و خانواده دگرباش اش
«پیشتازان فضا» که پیش از انقلاب در تلویزیون ملی ایران هم به نمایش درمی‌آمد، بیش از نیم قرن است که بیانگر آرزوهای انسان برای تحقق یک اتوپیای چندفرهنگی‌ست. شخصیت‌های این مجموعه که کهکشان‌ها را به جست‌و جوی آگاهی و برای صلح درمی‌نوردند، از سال‌های دهه ۱۹۶۰ مجموعه‌ای بودند از زنان و سیاهپوستان کاوشگر، دگراندیشان و حتی ساکنان کرات دیگر مثل آقای اسپاک که اهل سیاره ولکان بود. اما به رغم این تنوع فرهنگی از دگرباشان جنسی نشانی نبود.
هیکارو سولو (با بازی جان چو ) یک افسر همجنسگرا
هیکارو سولو (با بازی جان چو ) یک افسر همجنسگرا
جرج تاکی که در پیشتازان فضا در نقش هیکارو سولو ظاهر می‌شد، یک بازیگر همجنسگراست که برای حقوق دگرباشان جنسی در آمریکا فعالیت می‌کند. او بعد از اکران عمومی روایت تازه پیشتازان فضا گفته است که جین رودنبری، فیلمنامه‌نویس آمریکایی و خالق این مجموعه تلاش می‌کرد موضوعاتی مانند تبعیض نژادی و جنگ ویتنام را به مناسبت‌هایی مطرح کند و گاهی هم تحت فشار قرار می‌گرفت. برای مثال در یکی از فصل‌های «پیشتازان فضا» در سال‌های دهه ۱۹۷۰ کاپیتان جیمز تی کرک (با بازی ویلیام شانتر) که نمایانگر یک آمریکایی سفیدپوست بود یک افسر زن سیاهپوست را می‌بوسد. این صحنه به اعتراض‌هایی در ایالت‌های جنوبی آمریکا منجر شد. به گفته جرج تاکی، رودنبری از طرح موضوع همجنسگرایی به دلیل این فشارها پرهیز داشت.
در روایت تازه «پیشتازان فضا» هیکارو سولو (با بازی جان چو ) یک افسر همجنسگراست، با مردی زندگی می‌کند و دخترخوانده‌ای هم دارند. تماشاگر با این خانواده دگرباش در یک ایستگاه فضایی آشنا می‌شود. آن‌ها وقتی بعد از تحمل مخاطرات بسیار به هم می‌رسند، همدیگر را می‌بوسند. این صحنه فقط سه ثانیه طول می‌کشد. به یک معنا در جهان آرمانی «پیشتازان فضا» که می‌بایست بیانگر ارزش‌های گلوبالیسم و صلح جهانی باشد، یک خانواده دگرباش فقط سه ثانیه فرصت پیدا می‌کنند.
لحظه‌ای که خانواده رنگین کمانی به هم می‌رسند: هیچ چیز کهنه‌تر از آرزوی دیروز نیست
لحظه‌ای که خانواده رنگین کمانی به هم می‌رسند: هیچ چیز کهنه‌تر از آرزوی دیروز نیست
جان چو درباره این صحنه گفته است: «این صحنه از یک طرف یک صحنه کاملاً معمولی بود، اما از طرف دیگر با توجه به مشکلات هم‌جنسگرایان در برخی از کشورها یک صحنه رادیکال بود.»
منتقدان درباره روایت تازه «پیشتازان فضا» گفته‌اند هیچ چیز کهنه‌تر از آرزوهای دیروز نیست.
در سال‌های دهه ۱۹۷۰ گروهی از تماشاگران و علاقمندان به مجموعه «پیشتازان فضا» داستان این مجموعه را به میل خودشان تغییر می‌دادند. در روایت آن‌ها کاپیتان جیمز تی کرک و آقای اسپاک، افسر اول او دلباخته هم بودند و با هم یک رابطه همجنسگرایانه داشتند.
جرج تاکی درباره سه ثانیه‌ای که تهیه‌کنندگان «پیشتازان فضا» به همجنسگرایان اختصاص داده‌اند گفته است: «گمان می‌کنم به جامعه اتوپیایی “پیشتازان فضا” نزدیک می‌شویم. پیشرفت بشریت حیرت‌انگیز است.»


برگرفته از رادیو زمانه
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی