حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۵ اردیبهشت ۲۸, سه‌شنبه

جزئیات جدید از بازداشت ۸ مدل اینستاگرامی؛ "آقازاده‌ها" وارد می‌کنند، مدل‌ها بازداشت می‌شوند

یک فعال سابق در حوزه مدلینگ ایران اما می‌گوید که این بازداشت‌ها و بستن صفحات اینستاگرام تنها اثر "مقطعی" دارد و جوان‌های دیگری با صدها هزار دنبال‌کننده(فالوئر) در اینستاگرام ظهور می‌کنند که تفریحات منسوب به سبک زندگی غربی و کالاهای وارد شده توسط "آقازاده‌ها" را تبلیغ خواهند کرد.

نمونه‌ای از عکس‌های منتشر شده مدل‌های اینستاگرامی
نمونه‌ای از عکس‌های منتشر شده مدل‌های اینستاگرامی


پروژه "عنکبوت" حالا به شماره ۲ رسیده و بعد از دستگیری مدیران چند گروه فیس‌بوکی در فاز اول، در عنکبوت شماره ۲ نوبت به مدل‌ها و گریمورها رسیده است.
یک فعال سابق در حوزه مدلینگ ایران اما به صدای آمریکا می‌گوید که این بازداشت‌ها و بستن صفحات اینستاگرام تنها اثر "مقطعی" دارد و جوان‌های دیگری با صدها هزار دنبال‌کننده(فالوئر) در اینستاگرام ظهور می‌کنند که تفریحات منسوب به سبک زندگی غربی و کالاهای وارد شده توسط "آقازاده‌ها" را تبلیغ خواهند کرد.
"مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری" وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرده که به دلیل "راهبردهای نظام استکباری برای تغییر سبک زندگی ایرانی اسلامی" به مدت دو سال اینستاگرام را "رصد" کرده‌اند.
در جریان این رصد که فاز دوم پروژه "عنکبوت" معرفی شده، ۱۷۰ نفر از صاحبان و اداره‌کنندگان صفحات مد و زیبایی در اینستاگرام شامل ۵۸ مدل، ۵۱ مدیر مزون و طراح لباس، ۵۹ عکاس و آرایشگر و ۲ موسسه فعال در عرصه مد شناسایی شده‌اند. در این جمع هم برای ۲۹ نفر پرونده قضایی تشکیل شده و ۸ نفر بازداشت شده‌اند.
ندا کلاهی، ملیکا زمانی، نیلوفر بهبودی، دنیا مقدم، دانا نیک، شبنم مولوی، الناز گلرخ و حمید فدایی افرادی هستند که در این پروژه دستگیر شده‌اند اما برخی از آنها صفحاتشان همچنان فعال است.
یکی از دوستان نزدیک به این ۸ نفر که خود پیش از این در عرصه مدلینگ فعالیت داشته به وبسایت فارسی صدای آمریکا می‌گوید که نهاد بازداشت کننده سه رویه متفاوت را برای این افراد درپیش گرفته است: از تعدادی تعهد گرفته شده و آزاد شده‌اند، برای برخی پرونده قضایی تشکیل شده و فعلا با وثیقه آزاد هستند و برخی هم مانند "الهام عرب"، تحت فشار بوده‌اند تا ابراز پشیمانی کنند.
الهام عرب، مدل لباس عروسی است که به دلیل پرطرفدار بودن در اینستاگرام به برنامه تلویزیونی ماه عسل دعوت شد اما بعد در جمع بازداشت شدگان قرار گرفت. فیلمی از او توسط رسانه‌های حکومتی ایران منتشر شده که خطاب به دادستان تهران ابراز ندامت کرده و می گوید "در دام شبکه فریبنده مدلینگ افتاده بود."
یک فعال سابق مدلینگ که رابطه گسترده‌ای با مدل‌ها و مانکن‌های حاضر در اینستاگرام دارد، توضیح می‌دهد که درآمد اصلی مدل‌های اینستاگرامی از تبلیغ کالاهایی است که واردات آنها در انحصار "آقازاده‌ها" است. ضمن این که برخی از مانکن‌های ایسنتاگرامی با حضور در جشن‌ها و مهمانی‌هایی با حضور فرزندان مسئولان، معامله‌هایی را به اصطلاح "جوش می‌دهعند".
به گفته او این سبک زندگی که اخیرا به طور مکرر مورد انتقاد رهبر جمهوری اسلامی قرار گرفته، حتی در میان فرزندان مسئولان هم رایج شده است و آنها یا دستی در واردات کالاهای غربی از لوازم آرایش گرفته تا ماشین‌های گران قیمت دارند و یا این که خودشان مصرف کننده دائمی هستند.
این مدل سابق اما در عین حال می‌گوید که تمایل شدید جوانان ایرانی به حوزه مدلینگ قابل کنترل شدن نیست و شاید به طور مقطعی برخی حساب‌های اینستاگرام بسته و یا محدود(پرایوت) شود اما این رویه متوقف نخواهد شد.
او از سوی دیگر اشاره می‌کند که حکومت جمهوری اسلامی در قبال میل شدید طیفی از جوانان به انتشار عکس از تفریحات خود یک دست نیست. از طرفی بخشی از دولت حسن روحانی مایل است تا با انتشار این عکس‌ها و بازتاب آنها در رسانه‌های خارجی تصویری جدید از ایران ارائه شود اما نهادهایی مانند سپاه از این اتفاق خشنود نیستند و نمی‌خواهند تصویری مغایر با ارزش‌های اسلامی و انقلابی از ایران مخابره شود.
این مدل سابق به صفحه "بچه پولدارهای تهران" اشاره می‌کند که از برخوردهای قضایی و امنیتی برکنار مانده اما مدل‌های اینستاگرامی زیر ضرب قرار می‌گیرند.
صفحه بچه پولدارهای تهران که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشت در روزهای ابتدایی مسدود شد اما صفحه جایگزین آن به کار خود ادامه می‌دهد.
دوست نزدیک مدل‌های بازداشت شده می‌گوید که وقتی کسی وارد این عرصه شد و مزه طرفدار داشتن و کسب درآمد بالا را چشید سخت می‌تواند از آن دل بکند، مضاف بر این که بسیاری از جوانان مشتاق به حضور در این عرصه هستند و بالاتر از آن می‌خواهند "زندگی" کنند پس ریسک برخوردها را به جان خریده و عکس‌هایشان را در اینستاگرام منتشر می‌کنند.
به گفته او، دولت هم همزمان تلاش می‌کند تا با ایجاد صفحات پرطرفدار در فیس‌بوک و اینستاگرام و تلگرام، از نقش آفرینی گروه‌های مستقل شبکه‌های اجتماعی به نفع فعالان مدنی و منتقدان سیاسی جلوگیری کند.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی