حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۳ اسفند ۱۶, شنبه

۱۲ دروغ در مورد سکس که بایداز گفتن آن به دخترها پرهیز کنیم

همه‌ی ما می‌دانیم که جامعه اصرار زیادی بر کنترل بدن، و میل جنسی دختران دارد. اما ما واقعا چه چیزی به دخترانِ امروز در مورد سکس و رابطه جنسی آموزش می‌دهیم؟ با وجود عقاید تاریخ گذشته‌ای که هنوز درباره نقش‌های جنسیتی وجود دارد و میل جنسی زنان هنوز چیزی شرم‌آور قلمداد می‌شود، به نظر می‌رسد که باورهای مضری هنوز درباره دختران و رابطه‌جنسی وجود دارد که گویا به‌راحتی ازبین نمی‌روند. 

مترجم: الهه ایمانیان

همه‌ی ما می‌دانیم که جامعه اصرار زیادی بر کنترل بدن، و میل جنسی دختران دارد. اما ما واقعا چه چیزی به دخترانِ امروز در مورد سکس و رابطه جنسی آموزش می‌دهیم؟ 
با وجود عقاید تاریخ گذشته‌ای که هنوز درباره نقش‌های جنسیتی وجود دارد و میل جنسی زنان هنوز چیزی شرم‌آور قلمداد می‌شود، به نظر می‌رسد که باورهای مضری هنوز درباره دختران و رابطه‌جنسی وجود دارد که گویا به‌راحتی ازبین نمی‌روند. 
حتی در کشوری مثل آمریکا با وجود آموزش‌های زیادی که درمدرسه در مورد سکس به دختران داده می‌شود، هنوز این آموزشها کمکی نکرده است. یک مطالعه جدید از طرف مرکز کنترل بیماری‌ها در آمریکا گزارش کرده است که از هر ۱۰ دختر، ۶ نفر آنها گفته‌اند که برنامه‌های آموزشی مدرسه فقط به آنها یاد می‌دهند که چطور به سکس «نه» بگویند. این میزان از عدم عاملیت شخصی که دختران درمورد رابطه‌جنسی می‌آموزند در یک مطالعه دیگری نیز توسط جامعه‌شناس دانشگاه مارکت، هدر لاوکا، منعکس شده‌است. این مطالعه هم نشان داده است که دختران جوان سکس را چیزی می‌دانند که برآنها اتفاق می‌افتد و اعمال می‌شود. 
دانش، قدرت است و ما می‌توانیم با تشویق یک دیالوگ بازتر، به دختران آموزش دهیم که با میل‌جنسی خود احساس بهتر و راحتری داشته باشند، به آنها تاکید کنیم که بدن‌های آنها مالِ آنها و فقط مال آنهاست و به آنها کمک دهیم رابطه سالم‌تری با سکس داشته باشند. 
اما در ابتدا ما نیاز داریم که تداوم این ۱۲ دروغ و باوری که در مورد میل جنسی زنان وجود دارد را متوقف کنیم: 
۱) چیزی به اسم «باکرگی» وجود دارد 
مفهوم و معنای بکارت٬ باوری مردسالار٬ مرد محور و دگرجنس‌گرامحور است. این مفهوم درباره  زوج‌های همه‌جنس‌گرا و انواع دیگر رابطه‌ی جنسی مصداقی ندارد. تاکید و وسواس فرهنگی در مورد باکرگی بیشتر روی این است که دختران باید بیش از هرچیزی پاکدامن و عفیف باشند، در صورتی‌که وقتی دقیق‌تر بررسی کنیم، متوجه می‌شویم حتی اگر پاکدامنی و «سکس نداشتن»  اولویت ما باشد، ربطی به باکرگی به معنای نداشتن سکس واژنی ندارد چون انواع مختلفی از سکس وجود دارد که لزوما از طریق واژن اتفاق نمی افتد. 
یک معنا و مفهوم جهانی از باکرگی وجود ندارد، بنابراین مردم باید بتوانند مشخصه‌های مهم رابطه جنسی را برای خودشان تعریف کنند.

۲) پرده بکارت نشانه باکرگی است 
نباید برایمان تعجب‌برانگیز باشد که درحقیقت هیچ راه پزشکی برای  نشان دادن اینکه کسی باکره است یا نه وجود ندارد. پرده بکارت به مروردر نوجوانی و در حین بلوغ فرسوده می‌شود و می‌تواند با فعالیت ساده‌ای به راحتی پاره شود. و مهم‌تر این‌که برخی زنان از بدو تولد پرده بکارت ندارند.
became a virgin again
باوجود این واقعیت که بیش از نیمی از زنان در اولین تجربه‌ی سکس خود خونریزی نمی‌کنند، خون روی ملافه در طول تاریخ و حتی امروزبه‌عنوان نشانه باکرگی باقی مانده است. 
اصراری که بر این باور اشتباه در مورد باکرگی وجود دارد، منجر به تولید پرده‌های بکارت ساختگی و عمل‌ جراحی برای بازگرداندن آن شده است. درنتیجه به‌طرز نگران کننده‌ای دختران در سراسر جهان با تحقیرو هجوم تست‌های باکرگی هستند تا دیگران از عفت آنها مطمئن شوند.

۳) اولین سکس بسیار دردناک و سخت است 
بیشتر دردی که به زنان جوان آموخته می‌شود که باید در اولین سکس خود انتظار داشته باشند، درواقع مربوط به تنش عضلانیِ ناشی از استرس است. خون معمولا به‌خاطر پارگی بافت واژن دیده می‌شود که ناشی از خشکی واژن است ودلیل آن‌ هم عدم عشق‌بازی و تحریک لازم زنان پیش از اینترکورس (دخول) است، نه به‌خاطر پارگی پرده بکارت. 
اگر ما ترساندن دخترها را از درد ناشی از سکس بار اول متوقف کنیم، شرایط برای همه راحت‌تر و ساده‌تر خواهد بود.

۴) اگر کسی کاری برای شما انجام دهد، یا چیزی برای شما بخرد، شما به او سکس بدهکار می‌شوید 
 اصلا مهم نیست که چیزی که برایتان می‌خرند، یک بطری آب است یا یک گردنبند الماس، شما هرگز به هیچ‌کس سکس بدهکار نیستید، هرگز.

۵) زنان خیلی زیاد به سکس فکر نمی‌کنند 
بسیاری از سکسولوژیست‌ها به این نتیجه‌ی مشابه رسیده‌اند که زنان به اندازه مردان سکس می‌خواهند. 
در تصور عمومی اینگونه جا افتاده است که مرد واقعی کسی است که شهوت زیادی دارد. اما این باورها درواقع از میل جنسی مرد یک کاریکاتوری ساخته است که حتی مردان از نشان دادن اینکه گاهی سکس نمی‌خواهند می‌ترسند و یا بیشتر از آنکه احساسات خود را بروز دهند، میل جنسی خود را بروز می‌دهند. این حتی به مردان هم آسیب می‌زند.

۶) زنان سکس تفننی و اتفاقی را دوست ندارند
زنان نه تنها سکس می‌خواهند بلکه طبق مطالعات صورت گرفته و برخلاف باورعمومی زنان می‌توانند با کسی سکس داشته باشند بدون اینکه لزوما رابطه احساسی و عاطفی با او داشته باشند. آمار نشان می‌دهد زنان سکس اتفاقی و تفننی با کسی که فقط او را برای اولین بار و فقط برای همان یک‌بار ملاقات می‌کنند را هم دوست دارند.

۷) فقط مردان کاندوم می‌خرند 
شما برای امنیت و محافظت از خودتان به هیچ‌کس دیگری نیاز ندارید. دختران هم می‌توانند آماده باشند وبا خودشان کاندوم داشته باشند.
AHF/REP Isadore Hall Condom Law Press Conference
۸) زنانِ سرد و دارای تمایل جنسی اندک، همسرانشان را به خیانت سوق می‌دهند
به‌جای اینکه منفعلانه کلیشه‌های جنسیتی را دامن بزنیم و بار خیانت را به زنان تحمیل کنیم، بیایید احساس مسئولیت شخصی را تشویق و تقویت کنیم.
علاوه بر آن، مردان ارزششان خیلی بیشتر از این است که با آنها مثل حیواناتی که توانایی کنترل بر خودشان را ندارند برخورد کنیم.

۹) در زمانی که پریود هستید نمی‌توانید سکس داشته باشید 
اگرسکس در هنگام پریود برایتان لذت بخش نیست، یا شما را می‌ترساند و یا به هردلیلی مایل به انجامش نیستید، این تصمیم شماست و برای انجام آن احساس فشار نکنید.
اما بدانید که سکس در زمان پریود از نظر فیزیکی هم ممکن و هم امن هست. درحقیقت، سکس در زمان قاعدگی می‌تواند گرفتگی عضلات و ماهیچه‌ها را بهبود ببخشد، و حتی برای برخی زنان به کاهش دوران قاعدگی در آن ماه کمک می‌کند. و البته هشیار باشید که در دوران قاعدگی امکان بارداری هنوز وجود دارد، پس کاندوم را فراموش نکنید.

۱۰) در میانه سکس و قبل از اتمام آن، دیگر نمی‌توانید توقف آن را خواستار شوید و باید تا آخر ادامه دهید 
شما می‌توانید به هر دلیلی در میان سکس نخواهید آن را ادامه دهید و پارتنرتان باید به خواسته شما در این زمینه احترام بگذارد.

۱۱) آزار خیابانی نرمال و طبیعی است 
یک مطالعه جدید نشان داده است که تعداد زیادی از زنان جوان، آزار خیابانی و خشونت را به‌عنوان یک بخش طبیعی و عادی زندگی روزانه‌ی خود پذیرفته‌اند. این درست نیست و دختران نباید آزار و خشونت را عادی بپندارند. 
خشونت جنسی از هر نوعی که باشد مطلوب و پذیرفتنی نیست و این بی‌اعتنایی‌ها هم مضحک و هم آسیب‌زننده به همه جنسیت‌هاست.

۱۲) همه‌‌ی افراد رابطه جنسی دارند 
به‌طور متوسط آمریکایی‌ها سکس را برای اولین بار در ۱۷ سالگی تجربه می‌کنند. بسیاری از افراد تا آن سن یا حتی خیلی دیرتر از آن هم سکس را شروع نمی‌کنند و ایرادی در آن وجود ندارد. درواقع بعضی افراد علاقه زیادی به سکس ندارند.

همه‌ی این مطالب و گفتگوها درباره  رابطه جنسی برای این نیست که افراد را به سکسِ بیشتر ترغیب کنیم، اینها برای این است که بدانیم که سکس باید امن، بدون شرمساری، و مهم‌تر از همه آزادانه، آگاهانه و بر اساس تصمیم و انتخاب شخصی باشد.
منبع: http://www.mic.com
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی