حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۳ آبان ۲۴, شنبه

نجف دریابندری به دلیل سکته مغزی بستری است

نجف‌ دریابندری، مترجم آثار همینگوی، بکت، فاکنر، مارک تواین و نویسنده «کتاب‌‌ مستطاب آشپزی»، به دلیل سکته مغزی به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان منتقل شده است.

نجف‌ دریابندری، مترجم آثار همینگوی، بکت، فاکنر، مارک تواین و نویسنده «کتاب‌‌ مستطاب آشپزی»، به دلیل سکته مغزی به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان منتقل شده است.

Najaf Daryabandari
نجف‌ دریابندری، پنجشنبه ۲۲ آبان دچار سکته مغزی شده و به بخش «آی‌سی‌یو» بیمارستان انتقال یافته است. علی دهباشی، نویسنده و مدیرمسئول مجله بخارا با اعلام این خبر به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: «امید زیادی هست که حال ایشان خوب شود.»
دریابندری متولد ۱۳۰۹ در آبادان است و از زمان مرگ همسرش، فهیمه راستکار، احوال خوشی نداشته است. فهیمه راستکار، دوبلور و بازیگر تئاتر و سینما، سوم آذر ۱۳۹۱ در سن ۸۰  سالگی درگذشت.
«کتاب مستطاب آشپزی»، حاصل تلاش مشترک این زوج است؛ کتابی که با زبانی شوخ و نثری یگانه، از سیر تا پیاز آشپزی ایرانی و فرنگی را همراه با ادوات پخت و پز و تاریخچه خوراک‌ها شرح می‌دهد.
خوانندگان فارسی زبان‌، رمان «وداع با اسلحه» اثر همینگوی را با ترجمه نجف دریابندری شناخته‌ و خوانده‌اند. دریابندری که انگلیسی را به طور خودآموز فراگرفته، این کتاب را در سال ۱۳۳۲ به فارسی برگرداند. او هم‌زمان با انتشار این رمان در سال ۱۳۳۳ به دلیل فعالیت در حزب توده ایران دستگیر شد ولی کار ترجمه را در زندان نیز ادامه داد.
دریابندری در سال ۱۳۳۷ از زندان آزاد شد و سال‌ها ویراستار ارشد موسسه انتشارات «فرانکلین‌» بود. آثاری از خلیل جبران، ویلیام فاکنر‌، مارک تواین و ساموئل بکت از جمله ترجمه‌های او هستند.
محمد قاضی، مترجم هم‌نسل و دوست و همکار دیرین دریابندری، روزگاری در وصف او بیتی با این مطلع سروده بود: تو که شه بندر دریای عشقی/ چرا باید نجف نام تو باشد… دریابندری نیز مصرع دوم بیت را تغییر داده و می‌گفت: چه فرقی می‌کند نامت چه باشد…
یکی از نزدیکان دریابندری به «خبر آنلاین» گفته که او در بیمارستان در پاسخ یکی از ملاقات‌کنندگان خود که مصرع اول بیت را خواند، مصرع اصلی را ادا کرد. دریابندری از چند سال قبل به این سو، دچار فراموشی نیز هست.
پزشکان دریابندری گفته‌اند که بخش راست بدن او از کار افتاده است و به او داروهای ضد انعقاد خون تزریق شده است.
دریابندری و فهیمه راستکار، پسری به نام سهراب دارند. دریابندری دانشگاه نرفته و دبیرستان رازی را در سال سوم ترک کرده است.
یکی از ترجمه‌های معروف دریابندری، بررسی طنزآمیز کارنامه شخصیت‌های تاریخی چون اسکند‌ر‌، آتیلا، کلئوپاترا، ناپلئون و نرون است که ‌موجب خندیدن خواننده به تاریخ می‌شود. این کتاب که نویسنده آن «ویل کاپی» معرفی شده، از نگاه بسیاری نوشته خود دریابندری و محصول ذوق خود اوست.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی