حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۳ اردیبهشت ۲۴, چهارشنبه

جشن سینمای جهان در کن آغاز شد


شصت و هفتین دوره جشنواره فیلم کن با فیلم «گریس موناکو» در ساحل کوت‌آزور، در جنوب فرانسه، گشایش یافت. تحریم فیلم افتتاحیه این جشنواره از سوی شاهزاده‌نشین موناکو، هیأت داورانی که بیشترین اعضایش را زنان تشکیل می‌دهند و همچنین سینماگران سالخورده، جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۴ را در سایه قرار داده است.


گزارش رادیو زمانه در جشن سینمای کن :شصت و هفتین دوره جشنواره فیلم کن با فیلم «گریس موناکو» در ساحل کوت‌آزور، در جنوب فرانسه، گشایش یافت. تحریم فیلم افتتاحیه این جشنواره از سوی شاهزاده‌نشین موناکو، هیأت داورانی که بیشترین اعضایش را زنان تشکیل می‌دهند و همچنین سینماگران سالخورده، جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۴ را در سایه قرار داده است.

نیکل کیدمن در مراسم گشایش جشنواره فیلم کن. از او به عنوان «شاهزاده خانم کن» یاد می‌کنند. کیدمن در فیلم «گریس موناکو» در نقش گریس کلی ظاهر شده است.
نیکل کیدمن در مراسم گشایش جشنواره فیلم کن. از او به عنوان «شاهزاده خانم کن» یاد می‌کنند. کیدمن در فیلم «گریس موناکو» در نقش گریس کلی ظاهر شده است.
جشنواره فیلم کن به عنوان مهم‌ترین و معتبرترین جشنواره سینمایی جهان، چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت (۱۴ مه) با فیلم «گریس موناکو» گشایش یافت. این فیلم بیانگر زندگی گریس کلی، بازیگر آمریکایی است که در سال ۱۹۵۶ با رینیه سوم، شاهزاده موناکو، ازدواج کرد و به او لقب «شاهزاده گریس» را دادند.
در این فیلم نقش گریس کلی را نیکل کیدمن، بازیگر سرشناس آمریکایی بازی می‌کند. ابتدا قرار بود «شاهزاده موناکو» در آمریکا اکران شود و حتی از نیکل کیدمن به عنوان یکی از نامزدهای اسکار یاد می‌شد، اما نمایش آن به خاطر حضورش در جشنواره فیلم کن به تعویق افتاد و اکنون که شاهزاده‌نشین موناکو این فیلم را تحریم کرده، سرنوشت اکران جهانی‌اش به اقبال آن در کن بستگی پیدا کرده است.
بسیاری از صحنه‌های «گریس موناکو» ساخته الیور داهان در کن فیلمبرداری شده‌اند. به همین جهت منتقدان گفته‌اند این فیلم فقط درباره گریس کلی نیست، بلکه فیلمی است درباره کن در سال‌های جلال و شکوهش. از سوی دیگر شاهزاده‌نشین موناکو سازندگان این فیلم را به تحریف واقعیت‌ها برای اهداف تجاری متهم کرده است.
در بخش اصلی جشنواره فیلم کن ژان لوک‌ گدار، کارگردان سوئیسی و از پیشگامان موج نوی سینمای فرانسه با فیلم «خداحافظ زبان» حضور دارد. لوک و ژان پیر داردن با فیلم «دو روز، یک شب»، کن لوچ، سینماگر سیاسی و چپ‌گرای بریتانیا با فیلم «تالار جیمی»، مایک لی، فیلمساز نام‌آشنای بریتانیایی با فیلم «آقای ترنر»، میشل هازاناویسیوس، سینماگر فرانسویبا فیلم «جست‌وجو»، اولیویه آسایاس، فیلمساز و منتقد سر‌شناس فرانسوی با فیلم «ابرهای سیلس ماریا» و از سینماگران آمریکایی، بنت میلر با فیلم «شکارچی روباه»، تامی لی جونز با فیلم (The Homesman) و همچنین دیوید کراننبرگ با فیلم «نقشه ستارگان»، آندری زویاگنیتسف، سینماگر برجسته روسیه، با فیلم «لویاتان» (نهنگ) در بخش اصلی جشنواره فیلم کن با هم رقابت می‌کنند.
لیلا حاتمی و دیگر داوران شصت و هفتمین جشنواره فیلم کن. زنانی که آثار مردان سالخورده را داوری می‌کنند؟
لیلا حاتمی و دیگر داوران شصت و هفتمین جشنواره فیلم کن. زنانی که آثار مردان سالخورده را داوری می‌کنند؟
آتوم اگویان، سینماگر کانادایی، با فیلم «گرفتار» در بخش مسابقه حضور دارد. زاویه دولان، فیلمساز کانادایی، جوان‌ترین کارگردان بخش مسابقه است که با فیلمی به نام «مامی» با کارگردان‌های کهنه‌کار سینما رقابت خواهد کرد.
«آب راکد است» ساخته نائومی کاواسه از ژاپن و «افسانه‌های وحشی» ساخته دامین زیفرون از آرژانتین از فیلم‌های دیگر بخش مسابقه اصلی جشنواره کن‌ در سال ۲۰۱۴ هستند.
به این ترتیب شصت و هفتمین دوره جشنواره فیلم کن نه تنها میدان رقابتی است برای فیلمسازان نام‌آشنای جهان، بلکه جشنواره‌ای هم برای فیلمسازان سالخورده است.
دیوید کراننبرگ (۷۱ ساله)، کن لوچ (۷۷ ساله)، ژان لوک گدار (۸۳ ساله)، مایک لی (۷۱ ساله) از سالخوردگان نام‌آشنای سینمای جهان‌اند که در این دوره کن با هم برای به دست آوردن نخل طلا رقابت می‌کنند.
هیأت داوران جشنواره فیلم کن به ریاست جین کمپیون، فیلمساز نامدار استرالیایی در اختیار زنان است. کارول بوکت (بازیگر فرانسوی) سوفیا کاپولا (بازیگر و فیلمساز آمریکایی) ویلیام دافوئه (بازیگر آمریکایی) گائل گارسیا برنال (بازیگر و کارگردان مکزیکی) جئون دویئون (بازیگر کره‌ای) جیا ژانکه (کارگردان و فیلمنامه‌نویس چینی) نیکلاس وندینگ رفن (فیلمساز و فیلمنامه‌نویس دانمارکی) و همچنین لیلا حاتمی (بازیگر سرشناس ایرانی) از دیگر اعضای هیأت داوران کن هستند.
عباس کیارستمی ریاست هیأت داوران فیلم‌های کوتاه شصت و هفتمین جشنواره فیلم کن را به عهده دارد.
هرچند از سینمای اجتماعی ایران هیچ فیلمی به جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۴ راه پیدا نکرده، اما به خرج دولت ایران، هیأت بزرگی از مسئولان سینمایی کشور و همچنین گروهی از سینماگران و تهیه‌کنندگان سینمایی مورد وثوق در جشنواره فیلم کن شرکت دارند.
جشنواره فیلم کن تا ۲۵ مه (۴ خرداد) ادامه دارد.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی