حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۳ اردیبهشت ۹, سه‌شنبه

«در پی سانسور دولتی» نیستیم

حسن روحانی در جریان افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران از علاقه دولت به کمتر کردن دخالت‌هایش در همه امور و سپردن آن‌ها به متخصصان گفت
بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران صبح روز سه‌شنبه، نهم اردیبهشت ماه، با حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران و سخنرانی او افتتاح شد. آقای روحانی در این سخنرانی «نقد را حق مردم» خواند و گفت دولتش دولتی است که «در پی سانسور دولتی» نیست.
رادیو فردا:بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران صبح روز سه‌شنبه، نهم اردیبهشت ماه، با حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران و سخنرانی او افتتاح شد. آقای روحانی در این سخنرانی «نقد را حق مردم» خواند و گفت دولتش دولتی است که «در پی سانسور دولتی» نیست.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، هفتمین رئیس‌جمهور ایران در جریان افتتاح نمایشگاه کتاب تهران از تلاش دولت برای کمتر کردن دخالت‌های دولتی گفته است و خاطرنشان کرده که «صاحبان فرهنگ نیاز به گشت ارشاد» ندارند.

همچنین علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیز در جریان افتتاحیه این نمایشگاه در پاسخ به خبرنگاران از آمادگی وزارت فرهنگ در سپردن کار ممیزی به ناشران گفته است، هر چند تاکید کرده که این پیشنهاد از سوی خود ناشران پذیرفته نشده است.
 
ممیزی و کاهش دخالت‌های دولتی

در ماه‌های اخیر و از زمان روی کار آمدن حسن روحانی، بحث سپردن ممیزی کتاب به ناشرانبالا گرفته است و با مخالفت‌هایی از سوی اصولگرایان و رهبر ایران مواجه شد. آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در آذرماه بر نظارت «نهادهای حکومتی ایران در حوزه فرهنگ» تاکید کرد و از دولت آقای روحانی خواست تا در این عرصه نقش هدایت‌کننده داشته باشد.

حسن روحانی در سخنرانی امروز خود بالاترین ممیزی را «وجدان عمومی و افکار عمومی» خوانده و گفته است که «تشخیص خوب و بد را به صاحب‌نظران واقعی و انجمن‌ها و اصحاب قلم و فکر واگذار کنیم.»

علی‌رغم توصیه آقای خامنه‌ای مبنی بر حفظ نظارت نهادهای دولتی بر حوزه فرهنگ، آقای روحانی می‌گوید «این دولت معتقد است دخالتش را در همه امور باید کمتر و کمتر کند و کار را به صاحبان آن رشته و پیشکسوتان واگذار کند.»

 آقای جنتی نیز در صحبت‌هایش از تلاش دولت در سپردن امور مربوطه به تشکل‌های خصوصی گفته و ابراز امیدواری کرده که در سال‌های آتی نمایشگاه کتاب تهران توسط تشکل‌های حوزه نشر برگزار شود، نه دولت و وزارت فرهنگ.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخشی از صحبت‌هایش درباره مقوله ممیزی گفته است که بر اساس آیین‌نامه ضوابط نشر، کار ممیزی بر عهده «هیئت‌های نظارت بر کتاب» است. با این همه و علی‌رغم تلاش‌های او در سپردن ممیزی به ناشران که با مخالفت خود ناشران روبرو شده، آقای جنتی ابراز آمادگی کرده که همچنان مایل است ممیزی را به ناشران بسپارد.

ناقد بی‌اسم و رسم و پول بیت‌المال

رئیس‌جمهوری ایران در سخنرانی خود به نقد به عنوان حقی عمومی و متعلق به همه گروه‌ها، «چه اکثریت و چه اقلیت» اشاره می‌کند، اما می‌گوید آنچه در این بین «پسندیده» نیست آن است که عده‌ای با «پول مردم و با بیت‌المال مردم» دولتی که «منتخب مردم» است را تخریب کند.

رئیس‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌گوید تمامی کسانی که حرفی دارند باید با شناسنامه حرف بزنند و بگویند «از کجا هستند» و «به کدام جناح وابسته‌اند»، نه آن که با نام «ملت ایران» خود را معرفی کنند.

حسن روحانی به تاسی از رهبر جمهوری اسلامی ایران که امسال را سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامیده، به آن‌هایی که می‌خواهند «ضربه بر اخلاق جامعه وارد کنند» خاطرنشان کرده که امسال «سال فرهنگ» است، نه «سال دروغ و تخریب.»

رئیس‌جمهوری ایران همچنین در جریان افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران ناشران برگزیده سال گذشته را نیز انتخاب کرد که انتشارات سخن، افق، جامعه‌نگر، محراب قلم، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از جمله این ناشران بودند. 

در ۲۷مین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ۲۶۶ هزار و ۴۲۹ عنوان کتاب داخلی و ۱۳۲ هزار عنوان کتاب خارجی عرضه شده و این نمایشگاه از روز دهم اردیبهشت به مدت ده روز در مصلای تهران برگزار خواهد شد.

حسن روحانی در جریان افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران از علاقه دولت به کمتر کردن دخالت‌هایش در همه امور و سپردن آن‌ها به متخصصان گفت

حسن روحانی در جریان افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران از علاقه دولت به کمتر کردن دخالت‌هایش در همه امور و سپردن آن‌ها به متخصصان گفت
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی