حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۳ فروردین ۲۷, چهارشنبه

نگاهی به برندگان پولیتزر ۲۰۱۴ در رشته های ادبی و هنری

دونا تارت با سومین رمانش سهره طلایی (گلدفینچ) برنده جایزه پولیتزر ادبی امسال شده است.این نویسنده که در سال ۱۹۹۲ با نخستین رمانش تاریخ سری به شهرت و محبوبیت رسید، گفته که از دریافت این جایزه "بی اندازه خوشحال و بی اندازه مفتخر" است.

دونا تارت با سومین رمانش سهره طلایی (گلدفینچ) برنده جایزه پولیتزر ادبی امسال شده است.این نویسنده که در سال ۱۹۹۲ با نخستین رمانش تاریخ سری به شهرت و محبوبیت رسید، گفته که از دریافت این جایزه "بی اندازه خوشحال و بی اندازه مفتخر" است.
رمان ۷۸۴ صفحه ای سهره طلایی که "کتاب سال ۲۰۱۳ " آمازون هم شده، در دنیای امروز و در منهتن نیویورک اتفاق می افتد و داستان یتیم ۱۱ ساله ای را روایت می کند که با مرگ مادرش کنار می آید.
دانشگاه کلمبیا که این جایزه را اهدا می کند، اعلام کرده است که داوران سهره طلایی را رمانی نوآورانه دانسته اند که به زیبایی نوشته شده و ذهن را برمی انگیزد و دل را درگیر می کند.
این کتاب که از نامزدهای جایزه زنان بیلیز ادبی در بریتانیا هم هست، دو رقیب دیگر داشت: پسر نوشته فیلیپ میر و زنی که روحش را گم کرد نوشته باب شاکوشیس.
علاقمندان تارت پس از دومین رمانش دوست کوچک یک دهه برای رمان تازه او انتظار کشیده بودند. هر چند که با خواندن دوست کوچک پس از تاریخ سری شماری از آنان مایوس شده بودند.
تارت از دو استاد نویسنده اش، ویلی موریس و بری هانا، یاد کرده و گفته است که آنها قطعا با شنیدن خبر برنده شدنش خوشنود می شدند.
ماه گذشته گزارشی منتشر شد که بر اساس رمان سهره طلایی مجموعه ای تلویزیونی یا فیلمی سینمایی در دست تهیه است و تهیه کنندگانش عوامل تهیه فیلم های عطش مبارزه (Hunger Games) اند.
هر برنده جایزه پولیتزر مبلغ ۱۰هزار دلار هدیه دریافت می کند.

مارگارت فولر؛ زندگی تازه آمریکایی برنده جایزه پولیتزر زندگینامه نویسی شد

سایر رشته های هنری

انی بیکر برای نمایشنامه تلنگر جایزه پولیتزر نمایشنامه نویسی و ویجی سشادری برای ۳ بخش جایزه پولیتزر شعر را از آن خود کردند.
الن تیلور نیز دومین جایزه پولیتزر خود در رشته تاریخ را برای کتابدشمن درونی: برده داری و جنگ در ویرجینیا برد.
تیلور که تاریخ نگار دوران استعماری است گفت که نوشتن دشمن درونی برای او دوره ای آموزشی بوده است.
او گفته مدارکی را یافته بوده که نشان می داد برده های فراری در طول جنگ ۱۸۱۲ چگونه به بریتانیایی ها کمک کردند و عامل مهمی در تسخیر واشنگتن به دست بریتانیایی ها بودند.
تیلور گفت: "این داستانی است که من هیچ چیز درباره اش نمی دانستم و قرار بود که در آن متخصص باشم."
دان فگین با کتاب رود تام: داستان علم و رستگاری برنده جایزه پولتیزر در بخش آثار غیرداستانی شد.
جان لوتر آدامز جایزه موسیقی را برای "اقیانوس شو" از آن خود کرد. جان آدامز و کریستوفر سرونه دیگر رقبای او بودند.
در رشته زندگینامه، مارگارت فولر نوشته مگان مارشال برنده شد. این کتاب با عنوان فرعی زندگی تازه آمریکایی روایتی است از زندگی مارگارت فولر، روشنفکر قرن نوزدهم آمریکایی.
منبع:بی بی سی
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی