حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۲ دی ۲۴, سه‌شنبه

میترا فراهانی، مستندساز ایرانی داور جشنواره فیلم برلین شد


میترا فراهانی، مستندساز و نقاش ایرانی برای عضویت در هیئت داوران جشنواره فیلم برلین در سال ۲۰۱۴ برگزیده شد


                                                       توییتر سه پنج برای مطلب فرهنگی و هنری


                           لایک زنی فیس بوک ما

میترا فراهانی، مستندساز و نقاش ایرانی برای عضویت در هیئت داوران جشنواره فیلم برلین در سال ۲۰۱۴ برگزیده شد.فراهانی که چندین مستند در کارنامه خود دارد، اکنون مقیم پاریس است.مستندهای زهره و منوچهر که درباره روابط جنسی در ایران است و 
فی‌فی از خوشحالی زوزه می‌کشد هر دو پیشتر در بخش پانورامای جشنواره فیلم برلین به نمایش در آمده بودند.

در سال ۲۰۰۲ نیز ساخته ای از او با عنوان فقط یک زن از سوی هیئت داوران "جایزه تدی" در این جشنواره را به دست آورد.


میترا فراهانی چند روز پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ در بدو ورود به ایران بازداشت شد و چند روز بعد آزاد شد.
فی‌فی از خوشخالی زوزه می‌کشد، تازه ترین ساخته فراهانی که روزهای آخر زندگی بهمن محصص، نقاش ایرانی را به تصویر می‌کشد در چندین جشنواره دیگر نیز به نمایش در آمده است.
رئیس هیئت داوران شصت و چهارمین جشنواره فیلم برلین جیمز اسکاموس، تهیه کننده آمریکایی است و میشل گوندری و کریستف والتس، بازیگر اتریشی از دیگر اعضای هیئت داوران هستند. این جشنواره از ششم تا شانزدهم فوریه برگزار می شود.

پیش از این فیلمسازان ایرانی دیگری مانند شیرین نشاط و اصغر فرهادی در هیئت داوران برلیناله حضور داشتند.
جعفر پناهی نیز که در سال ۲۰۰۶ خرس نقره ای این جشنواره را برای فیلم آفساید به دست آورده بود، در سال ۲۰۱۱ برای عضویت در هیئت داوران انتخاب شده بود، که از سوی مقام‌های ایران اجازه خروج از کشور به او داده نشد.
بزرگترین موفقیت سینمای ایران در جشنواره به سال ۲۰۱۱ باز می گردد که فیلمجدایی نادر از سیمین ساخته اصغر فرهادی جایزه خرس طلایی بهترین فیلم و دو جایزه خرس نقره ای بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر مرد این جشنواره آلمانی را دریافت کرد.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی