حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۲ مرداد ۱۶, چهارشنبه

فریدون و دیگر هیچ

به مناسبت ۲۱ سالگرد قتل فریدون فرخزاد

راست میگفتی‌ "اگه همه قصه اند من یه حماسه هستم...." تو همه حرفات رو زدی به ما اما ما نمیشنیدیم.چقدر نوشتن سخته وقتی‌ از نبودن تو حرف به میان میاد."زندگی‌ بی‌ تو چه دردی است "فریدون جان...

به مناسبت ۲۱ سالگرد قتل فریدون فرخزاد
راست میگفتی‌ "اگه همه قصه اند من یه حماسه هستم...." تو همه حرفات رو زدی به ما اما ما نمیشنیدیم.

چقدر نوشتن سخته وقتی‌ از نبودن تو حرف به میان میاد."زندگی‌ بی‌ تو چه دردی است "فریدون جان...

مدتهاست که می‌خوام بنویسم اما این همه حرف نگفته را یک‌جا دست بندی کردن و کوتاه نوشتن سخت هستش.این گوشه‌ای از دردو دلهایی است که هر بار با دیدن عکست با آن لبخند مهربان همیشگی‌ با خودم زمزمه می‌کنم:

چقدر خوبه که کسی‌ مثل تو بود تا خیلی‌ چیزا ازش یاد بگیرم،یادمه در جایی‌ گفتی‌ که :

"هنرمند برای یک چیز باید قدم برداره,برای اینکه مردم به آزادی برسند،مردم آزاد باشند و مردمی که آزاده هستند دقیق میدونن که چیو انتخاب کنند "

و تو این مسیرو به من و هم نسلانم نشون دادی در روزهایی که یک هنرمند به معنای آنچه تو از هنر و هنرمند بودن یادمان دادی نمی‌بینیم.من طرفدارای زیادی رو میشناسم که دلتنگتتن و به آهنگات گوش میدان تا غمه دلهاشون بره با اینکه هنوزم "هیچکس نمیخواد حرفامو باور بکنه".هر کدومشون حرفی‌ دارن واسه گفتن بهت:

"عاشقتم"،"مردمتو به خاطر همه ی نادونی‌هاشون ببخش","جای با غیرتهایی مثل تو امروز خیلی خالیست","كاش اونموقع كه تو ايران شوي تلوزيوني داشتي من جزو تماشاچيات بودم. كاش وقتي زنده بودي من سن الانم رو داشتم ميومدم به ديدنت. كاش تو اولين فرصت بتونم بيام سر خاكت اونجا لااقل ببينمت مرد".

۲۱ ساله که تورو کشتند اما تو هر روز جاودانه تر شودی،هنوز نامت اعتبار رو با خودش داره و خیلی‌ها تلاش می‌کنن با نامت اعتبار برای خودشون بسازند اما تو این رو هم یاد دادی بهم که اعتبار به این آسئونی بدست نمیاد و باید تو قلب این مردم رفت،جایی‌ که تو به اون تعلق داری...

این را بدان برای من و همهٔ عاشقانت زندگی‌ همچنان "شب است،بیابان است و زمستان" و خیلی‌ وقت است که"آ‌‌شیانه رفته به باد"

عمو فری ما پرواز را به خاطر سپردیم اما تو مردنی نیستی‌ و برای ما همیشه جاویدانی.

در پایان به قول خودت "و هرگز خداحافظ نه هرگز،همیشه سلام..."

م.ف‌‌‌

۲۰۱۳/۱۳۹۲


پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی