حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۲ تیر ۱۸, سه‌شنبه

ضرب المثل های جهنم

william blake
ونداد زمانی:برای توضیح اینکه چگونه شاعر بزرگ رمانتیسیسم انگلیس « William Blake» با هیجان و احساس خارق العاده، امکان یافت تا «ضرب المثل های جهنم» را در گیرو دار انقلاب کبیر فرانسه بنویسد بازبینی مختصری داریم به دو مرحله اصلی دیدن دنیا توسط اروپائیان.No bird soars too high, if she soars with her own wings.

پرواز با بال خود، سقوط در پی ندارد

Prisons are built with stones of Law, Brothels with bricks of Religion.

زندان رو با سنگِ قانون می سازن، فاحشه خونه رو با آجرِ ایمون


تاریخ تحول فرهنگ و اندیشه غرب بویژه پس از دوران رخوتِ طولانی قرون وسطی، همیشه مصادف با تاکید و تمرکز بر شیوه ای از دیدن دنیا بوده است. دوره اول، دنیای شدیدآً مذهبی « خدا، شاه و رعیت»، تبلورش در روبنای فرهنگی « خدا، پسر و روح القدوس» استوار بود. بعد به آرامی چرخشی را اغاز کرد که به تفکر انسانگرایانه «رنسانس» ختم شد که تحقق زندگی بهترِ انسان بر روی زمین را هدف خود قرار داده بود.
دوران رنسانس ضمن تکیه بر منطقِ دوران طلایی فلسفه یونان و جمهوری روم، از اواخر ۱۴ میلادی، تسلطِ تردید ناپذیر و مطلقِ مذهب را تقریباً از روی جان و روح بشر به آرامی برداشت. از قرن  ۱۶ میلادی، به کمک اندیشمندان فلسفه طبیعی، دانش عمومی بشر طبقه بندی شد تا این آرزو در ذهن بشر شکل بگیرد که خودش به تنهایی می تواند با تسلط بر طبیعت، سرنوشت خودش را رقم بزند.

She who desires but acts not, breeds pestilence.

  سرکوبِ خواهش، سم است و زایش

She whose face gives no light, shall never become a star.

صورتی که نور نده، ستاره نمی شه


دوران تقریبا سیصد ساله « رنسانس» که تا اواخر قرن ۱۷ میلادی ادامه داشت، ضمن فرار از تقدیر مذهبی، از تفکرِ « ما فقط جلوه ایی از خدا هستیم» فاصله گرفت. ماحصل این دوران در شعار معروف دکارت بازتاب پیدا کرد که « من فکر می کنم پس هستم».
بلیک
از «ما فقط جلوه ایی از خدا هستیم» در قرون وسطی، تا « من فکر می کنم پس هستم» در اوج دوران رنسانس، بشر سرخورده از استدلال و منطق مکانیکی، به احساس پناه برد. از اواخر قرن ۱۸ میلادی، بنیان تفکر رمانتیسیسم با شعار « من احساس می کنم پس هستم» پا به عرصه وجود گذاشت.
ویلیام بلیک شاعر تخیلات هنرمندانه، طبیعت الهام بخش و احساسات بی شائبه انسانی، امیدوار بود که انقلاب فرانسه دنیای بسیار پلید و مادی شده را به زانو در آورد ولی نتیجه تلخ و خونین انقلاب فرانسه، آرزوهای لطیف و انسانی اش را در هم ریخت. او دلائل بسیاری دارد تا در  « ضرب المثل های جهنم»  با جسارت غیر قابل باوری به همه اندیشه ها و اعتقادات پیش از خود بتازد.

The tygers of wrath are wiser than the horses of instruction.

پلنگ خشمگین با شعورتر از اسب قانون

Expect poison from the standing water.

آبِ ساکن، زهر است

Exuberance is Beauty.

هیجان زیبا است


* بدیهی است که تجربه تهیه ضرب المثل از زبان دیگر تقریبا غیرممکن است. 
برای همین تلاش محدود مرا که بیشتر برای معرفی نوشته های شاعر انگلیسی بود
 امیدوارم صبورانه ببخشید.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی