حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۵ مهر ۱۸, یکشنبه

كاش حال ما هم مثل آقاي بهنود و همكار محترمشان اينقدر خوب بود.

برنامه مرور مطبوعات بي بي سي دستكم از يك نظر غبطه انگيز است: كاش حال ما هم مثل آقاي بهنود و همكار محترمشان اينقدر خوب بود.خلاصه كردن فجايع به "خبر" در ذات خود مصيبت ناگزير و هميشگي جهان رسانه است.صفی یزدانیانبرنامه مرور مطبوعات بي بي سي دستكم از يك نظر غبطه انگيز است: كاش حال ما هم مثل آقاي بهنود و همكار محترمشان اينقدر خوب بود. 
خلاصه كردن فجايع به "خبر" در ذات خود مصيبت ناگزير و هميشگي جهان رسانه است. امروز هشتاد نفر مي روند زير ماشين يك آدمكش و فردا قاتل شيك تري از جت جنگنده صد نفر سوري را در يك دقيقه از بين مي برد و فرداش ديوانه ي ديگري مي رود در يك فروشگاه و مردم را به رگبار مي بندد. و اينها همه "خبر" هستند. اما نه كودك فرانسوي نه دخترك سوري نه پيرمرد آلماني هيچكدام خبر نيستند، آدمند، بازماندگاني دارند با داغي كه دوامش بسيار فراتر از عمر اخبار است. 
كيارستمي هم خبر نيست، مرگش فاجعه بارتر از آنست كه در "مرور جلد مطبوعات" تبديلش كنيم به بهانه اي براي اندرزهاي اخلاقي، و تكرار حرفهايي مثل" خب اين عصبانيت ها عادي ست" يا "تمام دكترها را نبايد به يك چوب راند" و خلاصه با هم مهربان باشيم تا اين خبر هم بگذرد. اصلا چه كسي همه دكترها را به يك چوب رانده است و اصلا اين چه طرز رفتار با جماعتي داغديده است كه به روحيه شان تجاوز شده است؟ 
آقاي بهنود گفتند معمولا اين خشمها و اعتراضها دو هفته كه بگذرد تمام ميشود و در بسياري موارد مردم براي پزشك اهانت ديده دسته گل مي فرستند. 
من از بچگي از صداي شما خوشم آمده آقاي بهنود، اما واقعا صداي اين حرفهاي مهربان و عادل و بزرگوار بدترين طنين را در گوشم انداخته است. 
اتفاقا وظيفه ي هر يك از ماست كه نگذاريم تلف شدن كيارستمي تبديل شود به خبري فراموش شدني. 
گزارشي كه همين امروز به صورت روزشمار آن مرگ منتشر شده را بخوانيد آقاي بهنود. ما هنوز به مرزهاي كليشه هايي مثل ببخش و فراموش نكن يا نبخش و از ياد ببر هم نرسيده ايم. اتفاقا داريم تمرين مي كنيم كه به جاي اخلاقي كردن داستان و نمايش بزرك منشي خيلي جدي و پايدار خشممان را پرورش بدهيم و ازش نگهداري كنيم. كيارستمي زنده نخواهد شد اما شايد ما زندگان بجاي حس بزرگواري يكبار هم ببينيم كه گاهي سپر خشم از كلاه وارستگي بيشتر به كار مي آيد. شما كه تاريخ دوست داريد بهتر مي دانيد كه ما قرنهاست كه از سر ضعف بزرگواريم و نام وادادگي را گذاشته ايم بخشايش كه بتوانيم صبح و شب كنيم. 

از ميان اين مردم بي روحيه كه تنها خواستار معرفي متجاوزانند حتما كسي سنگي پرتاب نخواهد كرد، اما مطمئن باشيد كه دسته گلي هم نخواهد فرستاد.
ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی