حرکت در سطح

 • من را فرانسوی ببوس

  روايتی است از زير گلو تا پشت گردن که آيه هايش به خط نستعليق آمده اند. رنگ پريده از خواب های غمگين. شصت و يک سوره از تورات تنی. بخش شعرها به عنوان "من را فرانسوی ببوس" عاشقانه هايى ست همراه با واکنش های سياسی و اجتماعی. شعرها سايه هايی هستند، افتاده روی قبرها با تابوت های آماده، رو به درخت های خشک شده ، رو به آدم های خشک شده ، رو به آهن های به کار رفته در تن. بغلشان رفت به آغوش، بغلشان کنيد. بغلشان کنيد.

  • این برنامه شعر خوانی هوشنگ چالنگی POEM

   و گزارش این علف بی رنگ به همراه تو این گونه ست اگر این شب ست اگر این نسیم به همراه تو نواده ی خوابالود هم سیاهی ی تنها خود تویی بهین شب تنها که خود می سازی و آبها که در پای تو می خسبند رنگ می گیرد. .

  • گفتگوی رادیویی با رضا قاسمی

   غلطید به پهلوی راست. مدتی همینطور بی‌حرکت ماند؛ خیره به نور ملایمی که از پنجره رو به کوچه می‌آمد. دستش را از زیر لحاف بیرون آورد و چراغ را خاموش کرد. شانه‌هایش زیر لحاف تکان‌تکان می‌خورد

  • عدوی تو نیستم من، انکار توام

   ناما جعفری، شاعر ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.

  • من یک ادوارد دست قیچی هستم ای تیم برتون لعنتی

   آدم به دوستی این موجودات عجیب، اما معصوم و صادق بیشتر می‌تواند اعتماد کند تا کسانی که پشت علاقه‌شان یک دنیا خودخواهی، منفعت‌طلبی و ریاکاری نهفته است. من ترجیح می‌دهم در آن قلعه گوتیک با ادوارد دست قیچی زندگی کنم، از رولت‌های گوشت سویینی تاد بخورم

  • چشمان کاملاً باز استنلی کوبریک

   هفت سال بعد، «کوبریک» فیلم تحسین‌برانگیز «غلاف تمام فلزی» را درباره جنگ ویتنام به‌تصویر کشید. آخرین فیلم این نابغه سینما در سال ۱۹۹۹ و با فاصله ۱۲ سال بعد از فیلم قبلی ساخته شد؛ «چشمان کاملا بسته» با بازی «تام کروز» و «نیکول کیدمن» که از جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه شد.

۱۳۹۲ دی ۶, جمعه

اطلاعیه در مورد دو شاعر ایرانی ربوده شده

سید مهدی موسوی و فاطمه اختصاری که هر دو از شاعران شناخته‌ شده ایران هستند، میانۀ آذر ماه به دادسرا فراخوانده شدند، اما آنان به دادسرا مراجعه نکردند و سپس از یک شنبه ۱۷ آذر ماه به گونۀ مشکوکی ناپدید شده ‌اند.





درباره دو شاعر ایرانی که از سوی اطلاعات سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ربوده شده اند!

armنزدیک به سه هفته پیش، سید مهدی موسوی و فاطمه اختصاری، دو شاعر ایرانی، ناگهان ناپدید شدند و از آن تاریخ تاکنون خبری از این دو شاعر نیست.
فاطمه اختصاری، پس از برگشتن از کنگره شعری در سوئد در فرودگاه تهران بازداشت و بازجویی و پس از چند ساعت آزاد شد.
سید مهدی موسوی و فاطمه اختصاری که هر دو از شاعران شناخته‌ شده ایران هستند، میانۀ آذر ماه به دادسرا فراخوانده شدند، اما آنان به دادسرا مراجعه نکردند و سپس از یک شنبه ۱۷ آذر ماه به گونۀ مشکوکی ناپدید شده ‌اند.
خانواده‌ های این دو شاعر، از وضع آنان آگاهی ندارند. سید مهدی موسوی، ۱۵ آذر ۱۳۹۲ در صفحه فیس بوک خود، نوشته بود: «امروز صبح، اجازه خروج از کشور به من و فاطمه اختصاری داده نشد و پاسپورت ما نیز ضبط گردید. علت این موضوع را هم طبیعتا هنوز نمی‌ دانیم.»
از آن پس دیگر یادداشتی از سید مهدی موسوی در شبکه‌ های اجتماعی منتشر نشده است. موسوی و خانم اختصاری در شبکه‌ های اجتماعی حضور بسیار چشم گیری داشتند. یکی از تارنماهای نزدیک به محفل های پلیسی – اطلاعاتی حکومت اسلامی، پیش از این سید مهدی موسوی را به آشنایی و دوستی با شاهین نجفی، برگزاری مهمانی ‌های مختلط و برگزاری نشست های ادبی در شهر تهران و در برخی از شهرستان ‌ها و «گسترش ابتذال» و «تبلیغات منفی علیه جمهوری اسلامی» متهم کرده بود.
واپسین دفتر شعری که از فاطمه اختصاری، مجوز نشر پیدا کرد، «بحث‌ های فمینیستی قبل از پختن سیب‌ زمینی» نام دارد. این کتاب از کتابفروشی ‌ها و از نمایشگاه کتاب تهران جمع آوری شد. خانم اختصاری، در گفتگو با رادیو زمانه، در این مورد گفته است:  «من در شعر‌هایم از اتفاق‌ ها و اندیشه‌ های شخصی ‌ام الهام می ‌گیرم اما شعر من دفتر خاطرات شخصی من نیست. با این‌ حال انکار نمی‌ کنم که فاطمه اختصاری در شعرهای من وجود دارد و نفس می‌ کشد.» دفتر شعر «ناگهان» (نشر شانی) و  «بوق زدن برای گوسفندها» (نشر جمهوری) از سید مهدی موسوی منتشر ناشدنی تشخیص داده شده اند.
گفته می شود این دو شاعر از سوی اطلاعات سپاه بازداشت شده اند و برای اعتراف تلویزیونی زیر فشار شدید قرار دارند.
انجمن قلم ایران در تبعید، این آدم ربایی و فرهنگ ستیزی و آزادی ستیزی حکومت اسلامی را محکوم می کند و از همه نهادهای بین المللی و تشکل های نویسندگان، به ویژه پن جهانی، انتظار دارد که برای آزادی این شاعران و دیگر زندانیان سیاسی و اجتماعی تلاش کنند.
انجمن قلم ایران در تبعید
بیست و ششم دسامبر ۲۰۱۳


ارسال یک نظر

پادکست سه پنج

Google+ Followers

ضد سانسور

 • تمام کتاب های سلمان رشدی به فارسی

  آیات شیطانی. بچه های نیمه شب. شرم. هارون و دریای قصه ها.سلمان رشدی و حقیقت در ادبیات

 • عایشه بعد از پیغمبر

  .دانلود کتاب عایشه بعد از پیغمبر،کورت فریشلر ترجمۀ ذبیح الله منصوری

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

 • در جستجوی زمان از دست رفته

  دانلود تمام جلد های در جستجوی زمان از دست رفته /مارسل پروست/ ترجمه مهدی سحابی

 • تاریخ طبری

  دانلود تاریخ طبری یا تاریخ الرسل و الملوک تالیف محمدبن جریر طبری ترجمۀ ابوالقاسم پاینده

 • از سیدضیاء تا بختیار

  دانلود از سیدضیاء تا بختیار نویسنده:مسعود بهنود

 • میراث انقلابی چه گوارا

  دانلود میراث انقلابی چه گوارا /اولیویه بزانسن، میشل لووی ترجمۀ نیکو پورورزان

 • فیلم کشتار شصت و هفت

  در تابستان ۱۳۶۷ و تنها یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق آیت الله خمینی در نامه محرمانه ای فرمان قتل هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. این حادثه در تاریخ معاصر ایران به کشتار ۶۷ معروف شده است. این مستند نگاهی است به این جنایت هولناک.

سه پنج در شبکه های اجتماعی